Branża magazynowo-transportowa nie mogłaby istnieć bez przestrzeni składowania, pracowników, planów logistycznych, kierowców…, ale również bez wózków widłowych.
To, że są one podstawowym narzędziem pracy w magazynie sprawia, że warto zastanowić się dłużej nad ich wyborem i zakupem. Niektóre ich parametry – przykładowo technologia zasilania – mogą bowiem znacząco wpływać na wydajność, a także czas użytkowania wózka.
Firma Jungheinrich już od 2011 roku, kiedy zaprezentowała pierwszy na świecie wózek widłowy z technologią litowo-jonową, kładzie nacisk na ten właśnie rodzaj zasilania pojazdów magazynowych. W porównaniu do innych typów akumulatorów, bateria litowo-jonowa działa znacznie wydajniej. Przy mniejszych rozmiarach i wadze pozwala na skumulowanie większej ilości energii. Dlaczego wykorzystanie nowoczesnych technologii zasilania jest takie ważne i z jakich powodów warto „przesiąść się” z wózków o konwencjonalnym zasilaniu na wózki z bateriami litowo-jonowymi?
Akumulatory litowo-jonowe składają się z małych ogniw łączonych w paczki, które można dowolnie konfigurować dla uzyskania oczekiwanego napięcia. Skonfigurowane, ciasno ułożone paczki ogniw umieszczane są następnie w bardzo wytrzymałej, metalowej skrzyni bateryjnej. Akumulatory litowo-jonowe stanowią więc zespół szczelnie zamkniętych, trwałych bloków, którymi steruje elektronika. Są przez to znacznie bezpieczniejsze niż kwasowe baterie trakcyjne, nie gazują, a ich budowa sprawia, że są odporne na wibracje. Znajdują przez to zastosowanie nie tylko na gładkich posadzkach hal magazynowych, ale także na zewnątrz budynków. Ich kolejną niekwestionowaną zaletą jest fakt, że nie wymagają od operatora obsługi. To również zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania.
Prawidłowa eksploatacja baterii litowo-jonowych do wózków widłowych jest, wbrew pozorom, bardzo prosta (a z pewnością łatwiejsza i mniej skomplikowana, niż w przypadku innych rodzajów zasilania). Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach.
Fot. Wózki widłowe z technologią litowo-jonową to oszczędność czasu - krótki czas ładowania i długa pracy na akumulatorze
Akumulatorowe wózki widłowe, wyposażone w technologię litowo-jonową, z powodzeniem mogą stać się przewagą konkurencyjną przedsiębiorstwa. Przemawia za tym szereg ich zalet, dzięki którym firma może poczynić różnego rodzaju oszczędności – nie tylko w zakresie finansowym, ale również czasowym i kadrowym. Jakie atuty posiadają więc baterie litowo-jonowe do wózków widłowych?
Fot. Wózki widłowe wysokiego składowania z baterią litowo-jonową to bezpieczeństwo oraz długi czas pracy na baterii.
Wózki widłowe akumulatorowe Jungheinrich z technologią litowo-jonową będą doskonałym rozwiązaniem w każdym przedsiębiorstwie i magazynie, w którym liczy się oszczędność – czasu, zasobów kadrowych, a w końcu – finansów. Przede wszystkim ich zastosowanie warto rozważyć w tych firmach magazynowych i produkcyjnych, w których praca odbywa się na dwóch lub nawet na trzech zmianach. Obecnie wózki z akumulatorami litowo-jonowymi są bowiem najlepszym rozwiązaniem do wykonywania ciągłej, nieprzerwanej pracy.
Na zakup wózków widłowych z technologią litowo-jonową powinni zdecydować się wszyscy, dla których wydajność pracy w magazynie jest priorytetem. W kontekście oszczędności, które mogą uzyskać w długim okresie, ten zakup jest tak naprawdę dobrą inwestycją.