Roboty mobilne SOTO rewolucjonizują dostawy w Bosch Home Comfort Group
Spółka córka Jungheinrich, firma Magazino, dostarcza w pełni zautomatyzowane rozwiązanie zapewniające transparentne, wydajne i niezawodne procesy
Hamburg / Wernau, 13 lutego 2025 – Bosch Home Comfort Group, wiodący dostawca energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia, postawił na innowacyjne roboty mobilne SOTO od spółki-córki Jungheinrich, firmy Magazino, automatyzując zaopatrzenie linii montażu w zakładzie produkcyjnym w Wernau.
Jako producent przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych i chłodniczych, Bosch Home Comfort Group dąży do najwyższej efektywności również w intralogistyce. Sukcesywnie automatyzuje procesy logistyczne w zakładzie w Wernau, a kluczową rolę w tym przedsięwzięciu odgrywają w pełni autonomiczne roboty mobilne (AMR) SOTO. Pierwszy robot SOTO rozpoczął pracę w połowie ubiegłego roku, zaś trzy zamówione pojazdy wejdą do regularnej eksploatacji w 2025 r. Zasilany akumulatorem litowo-jonowym robot samodzielnie, bezpiecznie i wydajnie porusza się po hali produkcyjnej. Wyposażony w regulowane ramię zbiera pojemniki z regałów transferowych i przenosi je do regałów Kanban na linii montażowej.
„Roboty SOTO w pełni przejmują transport i obsługę pojemników SLC, dostarczając je z magazynu kompaktowego na linię montażu nowoczesnych systemów grzewczych” – wyjaśnia Markus Ruder, kierownik projektu w firmie Magazino. Pojedynczy SOTO przewozi nawet do 24 pojemników na jednym przejeździe, operując na wysokościach 400–1700 mm. Dzięki dostępowi z trzech stron, robot łatwo wpasowuje się w aktualną organizację produkcji.
Pracownik wyjmuje potrzebne pojemniki z magazynu i umieszcza je w specjalnym regale transferowym. Tam SOTO automatycznie odbiera ładunek i przewozi go do regału Kanban przy linii montażowej. W dalszej części roku również puste pojemniki będą odbierane przez roboty mobilne i transportowane do centralnego punktu zbiórki.
SOTO przemieszcza się samodzielnie po hali, korzystając z elastycznego systemu nawigacji wspomaganego czterema skanerami laserowymi i dwiema kamerami 3D. Robot samodzielnie omija przeszkody i w razie potrzeby koryguje trasę w czasie rzeczywistym. Do końca 2025 r. interfejs między kompaktowym magazynem a linią montażową zostanie całkowicie zautomatyzowany i obsługiwany przez roboty SOTO, a pobór pojemników z magazynu – w przyszłości również zautomatyzowany za pomocą ramienia robotycznego.
Skuteczność i opłacalność systemu potwierdzono już w 2022 r. podczas trzytygodniowych testów pilotażowych w zakładzie Bosch w Wernau. W tym czasie SOTO udowodnił, że potrafi usprawnić procesy, zwiększając ich bezpieczeństwo i wydajność. Analiza ROI przeprowadzona przez Bosch wykazała, że inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat.
– „Szybko doceniliśmy wydajność, efektywność i łatwość obsługi SOTO. Nawet osoby niedoświadczone mogą nim z powodzeniem sterować” – mówi Michael Staudinger, dyrektor zakładu Bosch Home Comfort Group w Wernau. – „Interfejs VDA-5050 pozwala na proste włączenie robotów w istniejące systemy sterowania i harmonijną współpracę z innymi pojazdami. Dzięki temu jesteśmy też mniej zależni od braków kadrowych.”
Roboty SOTO firmy Jungheinrich wykorzystują akumulatory litowo-jonowe, co oznacza dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu oraz zminimalizowane straty energii dzięki inteligentnemu systemowi doładowywania. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię przekłada się na niższe emisje CO₂e w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Automatyzacja przepływu materiałów ogranicza także potrzebę ręcznego transportu, co z jednej strony obniża koszty operacyjne, a z drugiej – zmniejsza zużycie zasobów. Cyfrowe śledzenie ładunków w czasie rzeczywistym zapewnia transparentność, większą efektywność i pozwala unikać zbędnych przewozów.
Markus Heinecker, wiceprezes ds. systemów automatycznych Jungheinrich, podkreśla znaczenie przedsięwzięcia:
„Ten wzorcowy projekt wzmacnia naszą pozycję jako dostawcy zaawansowanych rozwiązań AMR i stanowi solidną bazę do dalszej, strategicznej współpracy z firmą Bosch. SOTO doskonale obrazuje, jak innowacyjne technologie mogą pomóc budować przyszłościowe modele logistyki produkcji.”
Dla Bosch Home Comfort Group wdrożenie robotów w Wernau to kluczowy krok w automatyzacji logistyki produkcji. Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w kolejnych zakładach na całym świecie, a sama technologia będzie rozwijana i skalowana na większą skalę.
Magazino GmbH projektuje i buduje inteligentne, mobilne roboty, które potrafią analizować swoje otoczenie i podejmować samodzielne decyzje. Automatyzując procesy w e-commerce i logistyce produkcji, roboty Magazino efektywnie współdziałają z ludźmi, przynosząc większą elastyczność i wyższą wydajność. Firma zatrudnia ponad 130 pracowników w Monachium, co czyni ją jednym z największych zespołów zajmujących się robotyką zaawansowaną w Europie. Od 2023 r. Magazino jest w pełni własnością Jungheinrich AG.
Kontakt z doradcą
Jungheinrich
Telefon