Automatyzacja magazynu to dla firmy duży krok naprzód, a dzięki wykorzystaniu automatycznych wózków transportowych realizacja takiego projektu przebiega szybko i sprawnie. Jak działa automatyczny wózek widłowy i gdzie można go wykorzystać?
Zautomatyzowane wózki służą przede wszystkim usprawnieniu wykonywania codziennych, powtarzalnych czynności w magazynie. To właśnie w tym obszarze rozwiązania automatyczne sprawdzają się najlepiej. Żmudne podnoszenie ładunków, transport palet oraz transport towarów po przestrzeni magazynu i ich odkładanie na półki to zadanie, które w tradycyjnym magazynie pochłania dużo zasobów. Dzięki automatycznym wózkom widłowym, które przejmują standardowe zadania, można wykorzystać te zasoby znacznie efektywniej.
Do najważniejszych zalet automatycznych wózków widłowych można zaliczyć:
Inwestując w autonomiczne roboty mobilne, przedsiębiorcy mogą znacząco zadbać o większą wydajność produkcji, jednocześnie obniżając koszty operacyjne. Dzięki rozwiązaniom automatycznym możliwe jest także zminimalizowanie ingerencji człowieka w obsługę urządzeń, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pracy i redukcję błędów.
Dodatkowo zautomatyzowane wózki pozwalają na optymalizację przepływu materiałów, skracając czas transportu towarów między liniami produkcyjnymi a strefami magazynowymi. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą osiągnąć zupełnie nowy poziom wydajności i niezawodności w logistyce wewnętrznej.
Zachęcamy do przeczytania: Wózki automatyczne AGV – przyszłość magazynów [INFOGRAFIKA]
Automatyczny wózek widłowy różni się od tradycyjnych urządzeń magazynowych (np. ręcznych wózków) przede wszystkim sposobem sterowania. Do obsługi wózków AGV wykorzystuje się nowoczesne oprogramowanie, które pozwala na sterowanie pojazdami bez ingerencji człowieka. Zaprogramowane urządzenie porusza się samoczynnie, po określonej trasie np. w magazynie bądź zakładzie produkcyjnym, zapewniając przy tym płynny przepływ materiałów. Dzięki temu można ograniczyć w czasie rzeczywistym konieczność obsługi urządzenia bezpośrednio przez operatora – pracownicy magazynu w tym czasie bezpiecznie wykonują inne zadania.
W zakresie bezpieczeństwa bezobsługowe wózki zawsze muszą być wyposażone w odpowiednie czujniki czy skanery, inne opcje zależą często od zapotrzebowania firmy i możliwości danego modelu:
Co jest głównym zadaniem wózków typu AGV w zautomatyzowanym magazynie? Trudno tu mówić o rewolucji – co do zasady autonomiczne roboty mobilne wykonują te same zadania, co wózki widłowe obsługiwane przez operatorów. Podnoszą towar na paletach z półek, przenoszą go w określone miejsce, a następnie umieszczają na regałach. Oznacza to, że w zautomatyzowanych magazynach potrzebne są takie same rodzaje wózków widłowych, jak w tradycyjnie zarządzanych obiektach.
Najpopularniejszym rodzajem automatycznych wózków widłowych są automatyczne wózki podnośnikowe. Wykorzystuje się je zarówno do pobierania towarów z wysoko umieszczonych półek (nawet do 6 metrów), jak i do transportu wewnątrz magazynu.
W zautomatyzowanym magazynie wykorzystuje się także automatyczne wózki widłowe unoszące. Takie urządzenia unoszą towar na niewielką wysokość i transportują go na dowolne odległości.
Automatyczne wózki wysokiego składowania są przeznaczone do obsługi regałów magazynowych, których wysokość sięga kilkunastu metrów. Na linii produkcyjnej z kolei warto wykorzystać ciągniki automatyczne. Są one przystosowane do transportu przyczep ważących nawet 5 t.
Zachęcamy do przeczytania: Automatyzacja magazynu – co to jest i kiedy warto ją wdrożyć?
Wszystkie wózki automatyczne Jungheinrich bazują na urządzeniach produkowanych seryjnie, które wyposaża się w komponenty automatyki i bezpieczeństwa.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zaoferować idealne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, pomagając w optymalizacji transportu, magazynowania i zarządzania zamówieniami. Fachowa wiedza naszych ekspertów oraz innowacyjne podejście pozwalają na skuteczne wdrażanie zautomatyzowanych wózków, które zwiększają efektywność operacyjną i zmniejszają koszty operacyjne.
Dostosowywanie konstrukcji, wyposażenia i oprogramowania wózków typu AGV rozpoczyna się jeszcze przed ich wdrożeniem na miejscu. Urządzenia są kompleksowo testowane i dostosowywane do warunków panujących w magazynie. To nie infrastruktura magazynowa ma być dopasowywana do sprzętu, ale odwrotnie.
Planują Państwo automatyzację magazynu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przedstawią rozwiązania dla Państwa firmy!