Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Automatyczny wózek transportowy

Jakie zalety ma wykorzystanie automatycznych wózków transportowych w magazynie?

Sprawna realizacja procesów związanych z magazynowaniem to podstawa logistyki 4.0. W świecie, w którym czas dostawy towarów do klienta docelowego skraca się do minimum, coraz ważniejszą rolę odgrywa automatyzacja.

Rozważasz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z tego obszaru w swojej firmie? Jak automatyczne wózki transportowe wpłyną na pracę magazynu? Wyjaśniamy.

Zautomatyzuj swój magazyn z Jungheinrich – globalnym liderem technologii AGV!

Automatyczne wózki transportowe – czym jest technologia AGV?

AGV (z ang. Automated Guided Vehicles) to automatyczne wózki transportowe. Funkcjonują one na podobnej zasadzie do tradycyjnych pojazdów transportu bliskiego. Jest jednak istotna różnica: nie ma potrzeby obsługiwania ich przez operatora. Te urządzenia działają w pełni autonomicznie, poruszając się po z góry zdefiniowanej trasie. Ich wprowadzenie może być prawdziwym game-changerem w pracy magazynu. Dlatego na ten krok decyduje się coraz więcej centrów logistycznych.

Czytaj więcej: Wózki automatyczne AGV – sposób na automatyzację magazynu

Co daje wprowadzenie automatycznych wózków transportowych do magazynu?

Lista korzyści, które wiążą się z wdrożeniem technologii AGV, jest długa. Poznaj najważniejsze atuty wykorzystania tej technologii w intralogistyce.

Automatyzacja pracy magazynu – dla maksimum wydajności

Magazyny wyposażone w automatyczne wózki transportowe mogą pracować przez 24 godziny na dobę – bez przerw spowodowanych zmianą ekipy operatorów po zakończeniu dniówki czy pauz na posiłki. Dzięki temu zadania są wykonywane płynnie, w trybie ciągłym i bez opóźnień. A to przekłada się na większą wydajność operacyjną, a w efekcie – na maksymalną sprawność logistyczną, np. przy kompletacji zamówień dla e-sklepów.

Automatyczne wózki transportowe

Automatyczne wózki transportowe pozwalają lepiej wykorzystać potencjał pracowników magazynu i zoptymalizować koszty jego funkcjonowania.

Niższe koszty pracownicze

Wprowadzenie technologii AGV sprawia, że można ograniczyć liczbę pracowników magazynu. Jak już wspomniano – te urządzenia nie wymagają obsługi przez operatora. W efekcie masz możliwość uwolnienia potencjału członków zespołu i wykorzystania go tam, gdzie jest potrzebny bardziej niż przy wykonywaniu żmudnych i powtarzalnych zadań – te może zrealizować automatyczny wózek transportowy.

Ponadto, inwestując w spersonalizowany system, można nawet kompletnie zautomatyzować pracę magazynu.

Precyzyjne dostosowanie automatycznych wózków transportowych do procesów intralogistycznych Twojego zakładu

Każdy magazyn działa inaczej. Różnice wynikają choćby ze specyfiki składowanych towarów, zastosowanej metody ich magazynowania (FIFO, FILO etc.), konstrukcji regałów czy szerokości korytarzy pomiędzy nimi. Te wszystkie aspekty należy uwzględnić, dobierając wózki AGV.

W Jungheinrich nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ klienci korzystają z dedykowanych rozwiązań. To systemy, które są projektowane tak, aby idealnie współgrały ze specyfiką funkcjonowania danego obiektu oraz z już istniejącymi procesami, zabezpieczeniami czy oprogramowaniem WMS.

Wózki działają tak samo jak te tradycyjne. Dlatego można je skonfigurować pod względem typu konstrukcji, długości wideł czy wyposażenia. Rozwiązania AGV mogą też współpracować z rozmaitymi urządzeniami peryferyjnymi – począwszy od przenośników napędzanych i grawitacyjnych, na bramach szybkobieżnych czy windach towarowych kończąc.

Proces ich wdrożenia jest precyzyjnie zaplanowany i na każdym etapie jest kontrolowany przez ekspertów.

Sprawdź również: Automatyczne wózki widłowe – gdzie warto je wykorzystać?

Transport bez operatora, ale bezpiecznie!

Czy zautomatyzowany transport z wykorzystaniem AGV może być bezpieczny? Zdecydowanie tak –zarówno dla pracowników magazynu, jak i dla ładunku oraz samej maszyny. To możliwe z uwagi na zastosowanie licznych czujników i skanerów. Zadziałają one, np. gdy trasę automatycznego wózka widłowego przetnie pracownik. W takiej sytuacji pojazd natychmiast zwalnia, nawet do całkowitego zatrzymania, a dyspozytor otrzymuje powiadomienie o zablokowaniu urządzenia.

W pojazdach automatycznych znajdują się też sprawdzone zabezpieczenia stosowane w standardowych seryjnych modelach wózków widłowych. To rozwiązania dopracowane przez Jungheinrich na przestrzeni wielu lat, przy współpracy z licznymi kontrahentami. Możesz więc liczyć na dobrze znaną niezawodność urządzeń w połączeniu z automatyzacją procesów.

Automatyzacja magazynu z Jungheinrich – od czego zacząć?

Zalety automatycznych wózków transportowych przekonują Cię do tego, aby wprowadzić je do swojego magazynu? Wdrożenie takiego systemu jest wieloetapowe, jednak jeśli zostanie przeprowadzone w oparciu o sprawdzony schemat, przebiegnie sprawnie, a efekt sprosta Twoim oczekiwaniom.

Pracujemy w 6 etapach. Są to:

  • przygotowanie oferty w oparciu o wstępną analizę wymagań i charakterystyki aplikacji urządzeń AGV;
  • definiowanie rozwiązania – dostosowywanie systemu do wymogów Twojego zakładu pod kątem specyfikacji technicznej systemu, tak aby wózki automatyczne były dostosowane do projektowanych dla nich zadań;
  • przygotowanie do wdrożenia – na tym etapie odbywają się m.in. produkcja wózków, programowanie komputerów sterujących i konfiguracja „informatyczna” systemu, jak również montaż odbłyśników i przygotowanie otoczenia do pracy urządzeń AGV;
  • instalacja systemu – jego kalibracja, finalne korekty i testy, a także przekazanie dokumentacji i przeszkolenie pracowników;
  • wsparcie przy uruchomieniu – w tym test funkcjonalny i rozruch AGV;
  • wsparcie techniczne i opieka serwisowa po udanym wdrożeniu – nawet w trybie 24/7 (infolinia + zdalny dostęp).

Chcesz poznać bliżej możliwości naszego systemu AGV i zobaczyć, jak jego wdrożenie przełoży się na wydajność Twojego magazynu i koszty jego obsługi? Skontaktuj się i poznaj szczegóły bez zobowiązań!