Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Automatyczny magazyn wysokiego składowania

Automatyczny magazyn na drobne elementy – działanie, zalety, gdzie się sprawdza? [INFOGRAFIKA]

W magazynach automatycznych stosuje się różne systemy składowania. To pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń i odpowiednio posegregować drobne elementy. Jak działają, co je wyróżnia i co można przechowywać w automatycznych magazynach na drobne towary? Zapraszamy do lektury (infografika w treści).

Dostarczamy rozwiązania, które optymalizują procesy zarządzania magazynem drobnicowym oraz podnoszą bezpieczeństwo i wydajność pracy. Sprawdź automatyczne magazyny JUNGHEINRICH!

Do oferty autonomicznych magazynów

Automatyczny magazyn na towary drobnicowe – infografika

Aby obejrzeć infografikę, najedź kursorem i kliknij w element poniżej.

 

Co wyróżnia automatyczny magazyn na drobne elementy?

Automatyczny magazyn na drobne elementy to złożony system. Bazuje on na specjalnych konstrukcjach, na których można umieścić pojemniki czy kartony. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w danym budynku.

Magazyn automatyczny opiera się także na technologiach komputerowych, które ułatwiają układanie i zdejmowanie towarów. Do obsługi regałów wykorzystywane są układnice. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo w magazynie.

Zapraszamy do przeczytania: Sprawne składowanie towarów dzięki magazynom automatycznym

Jak działa magazyn automatyczny?

Magazyny automatyczne to zaawansowane systemy składowania towarów i zarządzania ich przepływem, które w dużej mierze operują bez udziału ludzi. Ich działanie charakteryzują zautomatyzowane procesy logistyczne, takie jak: przyjęcie, zatowarowanie, sortowanie, składowanie, kompletacja, przesunięcie, wysyłka i transport.

W takich magazynach regały zazwyczaj są obsługiwane przez roboty lub systemy przenośników, które przemieszczają się wzdłuż półek i pobierają towary z określonych lokalizacji. Procesy te są sterowane zaawansowanymi systemami informatycznymi, które monitorują położenie i dostępność towarów, a także zarządzają trasami ruchu robotów. Technologie takie jak roboty AGV (Automated Guided Vehicles) czy drony magazynowe mogą być wykorzystywane do transportu towarów między różnymi obszarami magazynu.

Dodatkowo magazyny automatyczne często wykorzystują systemy identyfikacji, takie jak kody kreskowe czy RFID, aby precyzyjnie śledzić i zarządzać stanem zapasów. Dzięki automatyzacji procesów, magazyny tego typu mogą efektywnie optymalizować przepływ towarów, skracając czasy obsługi i redukując błędy ludzkie.

Zalety automatycznego magazynu

W magazynie automatycznym towar jest układany i pobierany przez maszyny zasilane energią elektryczną. Ich praca bazuje na programach komputerowych programowanych według wymagań danego obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby zatrudnione w firmie nie muszą poruszać się w okolicy wysokich regałów. Zmniejsza to zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Korzystając z automatycznego magazynu, nie trzeba martwić się również o ewentualne upadki towarów podczas ich układania na wysokich półkach.

Zastosowanie systemów informatycznych w wielu przypadkach zapobiega również sytuacji, gdy pracownik pomyli towary. Wszystkie ładunki są bowiem odpowiednio oznaczane. Maszyny zdejmują je według konkretnych kodów, co zapewnia znacznie sprawniejsze działanie i minimalizuje ewentualne pomyłki.

Podsumowując, to bardzo nowoczesne rozwiązanie, którego celem jest wzrost wydajności procesów i maksymalne bezpieczeństwo pracowników w danej firmie, a w konsekwencji znaczne oszczędności i wzrost zysków przedsiębiorstwa.

Gdzie stosuje się magazyn automatyczny na drobne elementy?

Nie każdy system magazynowy pozwala na składowanie niewielkich elementów. Jeśli w Państwa firmie wytwarza się produkty o małych gabarytach, doskonale sprawdzi się magazyn automatyczny na drobne przedmioty. To świetny wybór zwłaszcza w przypadku zakładów produkujących części zamienne. Na takie regały decydują się też właściciele magazynów i centrów dystrybucyjnych.

W automatycznych magazynach na drobne elementy można przechowywać na przykład drobne części samochodowe, do maszyn przemysłowych czy urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Często jest to też elektronika, która musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Zapraszamy do sprawdzenia: Czym jest automatyzacja magazynu i czy jest konieczna?

Czym magazyny automatyczne na małe elementy różnią się od standardowych zautomatyzowanych systemów?

W magazynie na małe elementy przestrzenie są zaprojektowane z myślą o płytkich tackach z wyrobami oraz niewielkich pudełkach. W standardowych pomieszczeniach regały są dostosowane do umieszczenia na nich dużych pudeł lub palet. W takich warunkach drobne pudełka czy przedmioty umieszczone luzem na tackach mogłyby łatwo spadać i się gubić. Z tego powodu projektując magazyn, warto skupić się na typie przechowywanych w nim produktów.

Automatyczne systemy magazynowe na zamówienie

Automatyczny magazyn w firmie

Automatyczny magazyn na drobne elementy z łatwością można dopasować do potrzeb danego użytkownika. Mowa tu zarówno o zastosowanych technologiach komputerowych, jak i wysokości samych regałów – nie ma bowiem przeszkód, aby na artykuły drobnicowe zaprojektować automatyczny magazyn wysokiego składowania. Takie konstrukcje powstają na indywidualne zamówienie, dlatego są dopasowywane do wymagań danego klienta.

Automatyczne magazyny na drobne elementy dostępne w ofercie Jungheinrich!

Szukają Państwo funkcjonalnych automatycznych magazynów na drobne elementy? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!