Czy automatyzacja wymaga całkowitego przemodelowania funkcjonowania magazynu? A może zmiany na lepsze da się wdrożyć małymi krokami? Zapraszamy do sprawdzenia, jak powinna wyglądać prawidłowa automatyzacja magazynu!
Automatyzacja magazynu to proces, który polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii do usprawnienia działań logistycznych i magazynowych.
Do głównych celów automatyzacji procesów magazynowych należą m.in. zwiększenie efektywności procesów magazynowych, poprawa wydajności oraz redukcja kosztów operacyjnych. Ponadto zminimalizowanie ryzyka błędów ludzkich, lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni a także optymalizacja przepływu towarów i procesu kompletacji zamówień, czy poprawa zadowolenia klientów.
Jakie elementy gospodarki magazynowej mogą podlegać automatyzacji? Właściwie wszystkie. Optymalizacja procesów magazynowych może obejmować wiele różnych obszarów, od przyjmowania towarów, przez obsługę ładunków na regałach, aż po kompletację zamówień. Firmy rzadko jednak decydują się na wdrożenie wielu rozwiązań automatycznych jednocześnie. Zazwyczaj zmiany związane z automatyzacją magazynu przebiegają stopniowo, w miarę możliwości finansowych, logistycznych i kadrowych firmy.
Automatyzacja magazynu to nie tylko wdrożenie wózków AGV (z ang. Automated Guided Vehicles), automatycznych systemów składowania, czy innych innowacyjnych rozwiązań. Systemy automatyki magazynowej wprowadza się w wielu obszarach działania magazynu, takich jak:
Automatyzacja magazynu może być opłacalna pod warunkiem, że zostanie dobrze przemyślana, a jej zakres będzie dostosowany do potrzeb i możliwości firmy. Nie trzeba obawiać się tego, co często kojarzy się z automatyzacją – wysokich kosztów, długiego czasu zwrotu z inwestycji czy trudności w dostosowaniu do specyfiki działalności. To wszystko mity, z którymi łatwo się rozprawić: dobrze przeprowadzona automatyzacja magazynu pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacyjnych i ograniczyć liczbę popełnianych błędów.
Ręczne zarządzanie zadaniami i wykonywanie prac w magazynie jest możliwe tylko do pewnego momentu. Gdy magazyn się rozrasta, koszty związane z zatrudnianiem kolejnych pracowników zaczynają przewyższać ewentualne korzyści. Taka praca staje się też trudna ze względów logistycznych. Można powiedzieć, że automatyzacja magazynu staje się w tym przypadku naturalnym etapem rozwoju. To najlepsza odpowiedź na pytanie: czy konieczna jest automatyzacja magazynu.
Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja procesów logistycznych i magazynowych może przynieść wiele korzyści:
Myślenie o automatyzacji procesów magazynowych jako o całości jest wskazane (poszczególne procesy powinny być przecież ze sobą powiązane), ale w niektórych przypadkach może działać jak blokada. Zaawansowana automatyzacja magazynu wymaga poważnych inwestycji i kompleksowych zmian w funkcjonowaniu magazynu. Czy to oznacza, że firmy o mniejszych budżetach są skazane na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań?
Na częściową automatyzację procesu magazynowania mogą sobie pozwolić nawet właściciele mniejszych magazynów. Warto to zrobić – nawet niewielkie modyfikacje potrafią zmienić wiele, jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy i wydajność magazynu. Optymalizacja procesów magazynowych może przebiegać na trzech poziomach. Nie trzeba od razu sięgać po najwyższy – aby odczuć korzystne zmiany, można zacząć od poziomu najniższego.
Warto także przeczytać: Automatyzacja - odpowiedź na współczesne bariery rynku logistycznego
Automatyzacja magazynu może przebiegać w kilku etapach:
Automatyzacja magazynu zawsze jest wyzwaniem, ale warto wykonać pierwszy krok w tym kierunku. Nasi eksperci chętnie udzielą Państwu wsparcia w tej kwestii. Zapraszamy do kontaktu!