Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
FTS Portfolio Product Range_[MAM-52641] (1)

Automatyzacja procesów logistycznych - odpowiedź na wyzwania rynku

Logistyka produkcji, magazynowa i transportu przechodzi prawdziwą transformację: analogowe metody pozyskiwania i wykorzystywania danych odchodzą w zapomnienie, a we wszystkich obszarach, w których logistyka odgrywa znaczącą rolę, wybrzmiewa jedno słowo: automatyzacja. 

Co to oznacza dla przyszłości branży logistycznej i na jakie zmiany należy przygotować swoje przedsiębiorstwo, by dotrzymać kroku rozwijającej się konkurencji?

Rozwiązania automatyzujące procesy logistyczne od Jungheinrich.

 Sprawdź!

Jakie są współczesne bariery rynku logistycznego?

Automatyzacja magazynu, procesów technologicznych, produkcji, a nawet transportu wewnętrznego to odpowiedź na liczne bariery, które zaburzają harmonijny rozwój przedsiębiorstw i uniemożliwiają im realizację celów biznesowych na oczekiwanym poziomie. 

  • Automatyzacja magazynu jest w dużej mierze odpowiedzią na problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, oraz stale drożejących przestrzeni magazynowych.
  • Z kolei automatyzacja procesów technologicznych czy produkcyjnych to wsparcie w zakresie optymalizacji działań przedsiębiorstwa, pozwalające na uzyskanie lepszych efektów ilościowych i jakościowych (przyspieszenie procesów, minimalizacja ryzyka pojawienia się błędów ludzkich)
     

Automatyzacja logistyki odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu procesów logistycznych, wykorzystując zaawansowane technologie do poprawy obsługi klienta, szybszego realizowania zamówień i optymalizacji zasobów. Automatyczne systemy logistyczne rozwiązują wiele problemów – od poprawy wydajności kompletacji aż po zmniejszenie ilości uszkodzonych ładunków. To wszystko przekłada się na ograniczenie strat i zwiększone zyski.

Automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych to nie tylko odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na dobra czy wszechobecną cyfryzację, ale również efekt realizacji koncepcji przemysłu 4.0.

RBG STC2B1A_[MAM-51155]

Fot. Automatyzacja magazynu pozwala na inteligentne zarządzanie zasobami magazynowymi.

Na czym polega automatyzacja w logistyce 4.0?

Termin logistyka 4.0 wywodzi się z koncepcji przemysłu 4.0, czyli tak naprawdę z koncepcji czwartej rewolucji przemysłowej. Pierwsza polegała na wykorzystaniu silnika parowego, druga – na wykorzystaniu elektryczności i wprowadzeniu taśm produkcyjnych, trzecia – na automatyzacji produkcji, a czwarta – czyli ta, której obecnie jesteśmy świadkami – na powszechnym dostępie do technologii informacyjnych, wśród których najważniejsze dla obszaru logistyki są chmury obliczeniowe, wzajemna wymiana danych i coraz większa cyfryzacja (oraz automatyzacja) procesów. 

Logistyka 4.0, wykorzystująca automatyzację procesów logistycznych jest bardziej wydajna, szybsza i efektywniejsza. Wykorzystanie inteligentnych systemów mających na celu zbieranie i przetwarzanie danych, a w końcu – ułatwienie pracy ludzkiej sprawia, że możliwa jest sprawna komunikacja nie tylko między pracownikami, ale również w relacji człowiek – maszyna. Korzysta na tym cała produkcja (można zaplanować ją w trybie just-in-time), a także przewoźnicy, którzy efektywniej planują swoje trasy i spędzają mniej czasu w punktach załadunkowych. Postęp technologiczny obejmujący automatyzację procesów jest zatem nieodłącznym elementem ewolucji Logistyki 4.0.

Kiedy warto automatyzować magazyny?

Automatyzacja produkcji przemysłowej w dobie przemysłu 4.0 nikogo już nie dziwi. Zwiększenie liczby zautomatyzowanych punktów na linii produkcyjnej niesie ze sobą oczywiste korzyści, takie jak przyspieszenie produkcji, oszczędność czasu czy minimalizację błędów wynikających z analogowej obsługi linii. Te same korzyści mogą dotyczyć logistyki magazynowej – obszaru, w którym automatyzacja pozwala na zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Automatyzacja w logistyce magazynowej znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej, usprawnienia zadań takich jak katalogowanie towarów w magazynie, przygotowanie zamówień, a także do szybszego przetwarzania zamówień, poprawy terminowości dostaw, lepszej obsługi klienta, redukcji kosztów i ogólnie wzmacnia konkurencyjność biznesu.

Procesy magazynowe powinny więc zostać zautomatyzowane wtedy, gdy potrzebne jest rozwiązanie bieżących problemów (efekt bezpośredni), a także – gdy zarządca chce uzyskać przewagę rynkową dzięki przyspieszeniu dostaw, zwiększeniu jakości świadczonych usług czy zminimalizowaniu pomyłek oraz uszkodzeń towarów (efekt pośredni wprowadzenia innowacji). 

W przypadku firm z dużymi powierzchniami magazynowymi dobrym rozwiązaniem może być automatyzacja transportu wewnętrznego, która zniweluje błędy i wynikające z nich przestoje w pracy magazynu. Dodatkowo, poprzez automatyzację w procesach magazynowych, firmy mogą znacząco poprawić operacje magazynowe, co przyczynia się do podniesienia ich konkurencyjności. Automatyzacja magazynu, oprócz wpasowania się w koncepcję logistyki 4.0, odpowiada na wymagania stawiane przed nowoczesnymi przedsiębiorstwami w ramach idei Smart Factory.

Koncepcja Smart Factory – również w procesach magazynowych

Idea Smart Factory odnosi się przede wszystkim do przedsiębiorstw produkcyjnych, które z wykorzystaniem Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things), sprzężonego z nowoczesnymi, automatycznymi rozwiązaniami, mogą podnieść swoją wydajność, ograniczyć błędy, a co za tym idzie – zwiększyć zyski z szybkiego wprowadzania produktów na rynek. Systemy informatyczne odgrywają zatem tutaj kluczową rolę. Koncepcja Smart Factory przenosi się także na inne płaszczyzny, które są niezbędne do tworzenia efektywnie działającego przedsiębiorstwa – jedną z nich jest automatyzacja procesów magazynowych.

W inteligentnej fabryce, projektując i eksploatując magazyn, wykorzystuje się nowe technologie służące skróceniu czasu dostaw, zminimalizowaniu strat, optymalizacji rotacji towarów oraz miejsca w magazynie. Wszystko to prowadzi do oszczędności czasu, zasobów ludzkich i finansowych oraz ułatwia pracę. Połączenia sieciowe, wydajne procesory, a także systemy znakowania i czytniki (choćby kodów RFID) pozwalają na wykonywanie najbardziej czasochłonnych i absorbujących czynności przez... maszyny.

Automatisches Palettenlager EKXa with Graphic_[MAM-51547]

Fot. Koncepcja Smart Factory pozwala na inteligentną automatyzację transportu wewnętrznego   

Zakres automatyzacji – inteligentne rozwiązania dla przewagi konkurencyjnej

Logistyka produkcji w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nowoczesnymi przedsiębiorstwami idea przemysłu 4.0 i koncepcja Smart Factory, musi podejmować coraz to nowe działania sprzyjające automatyzacji procesów. Zwłaszcza przy dużym natężeniu przepływu ładunków automatyzacja będzie odgrywała decydującą rolę w efektywnym zarządzaniu produkcją i magazynem. Przykładem takich inteligentnych rozwiązań jest szerokie zastosowanie tagów RFID, które – umieszczane na półproduktach lub na poszczególnych odcinkach linii produkcyjnej – mogą informować pracowników (lub maszyny odpowiedzialne za obróbkę) o tym, jakie działania należy podjąć w danym momencie. Czytniki tagów RFID są powszechnie stosowane nie tylko na taśmach produkcyjnych, ale również w spedycji i transporcie.

Inny przykład to stosowanie różnego rodzaju czujników odbierających dane (np. o stanie danej maszyny, jej temperaturze, możliwości awarii) i przesyłających informacje do chmur informatycznych. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy danej linii produkcyjnej lub magazynu mają natychmiastowy dostęp do danych w czasie rzeczywistym i mogą zapobiegać awariom, uszkodzeniom linii lub samych produktów i sytuacjom kryzysowym. Wśród tego typu rozwiązań powstało również takie, które dedykowane jest ściśle obsłudze powierzchni magazynowych.

Automated Guided Vehicles – wydajne samojezdne pojazdy AGV

Prostym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w przestrzeni magazynowej jest... zwężenie alejek pomiędzy regałami. To niezwykle popularny zabieg, niosący jednak ze sobą kilka problemów. Wąska przestrzeń uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych wózków widłowych i wymusza zatrudnienie dużej grupy pracowników, którzy muszą ręcznie segregować towar na wysokich regałach. Istnieją jednak rozwiązania z zakresu automatyzacji transportu wewnętrznego, dzięki którym tego typu utrudnienia nie są już przeszkodą w efektywnym zarządzaniu magazynem.

Rozwiązanie to obejmuje wykorzystanie automatycznych wózków widłowych do wąskich korytarzy roboczych. Mieszczą się one w niewielkich przestrzeniach, a dodatkowo cechują się szerokimi możliwościami w zakresie zaprogramowania ich pracy. Dodatkowo mogą obsługiwać magazyn nawet 24 godziny na dobę, a więc praca wcale nie musi kończyć się wraz z opuszczeniem budynku przez ostatnią zmianę załogi! Automatyczne wózki widłowe, które posiada w ofercie firma Jungheinrich, są doskonałym wyborem do magazynów, w których procesy automatyzacji dopiero się rozpoczynają. Automatyczne systemy transportowe (AGV), czyli wydajne, samojezdne pojazdy są bezobsługowe, a dodatkowo mogą być pierwszym elementem automatycznego systemu, który może być uzupełniany o kolejne komponenty. Wykorzystanie AGV od Jungheinrich to nie tylko 25% wzrostu zdolności przeładunkowej, ale także klucz do optymalizacji łańcucha dostaw, umożliwiając zautomatyzowaną pracę nawet na 13 metrach wysokości. To jednak nie wszystko – więcej korzyści z implementacji automatycznych systemów transportowych znajdziesz tutaj ? www.jungheinrich.pl/systemy-logistyczne/automatyczne-systemy-transportowe.