W centrach logistycznych i magazynach coraz częściej stawia się na innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy. Mowa tu m.in. o automatycznych robotach mobilnych, w skrócie AMRs. Czym są i jak działają takie urządzenia? Gdzie można je zastosować?
Intralogistyka przyszłości – dostępna już teraz!
Porozmawiajmy, jak roboty AMRs mogą zoptymalizować Państwa biznes.
Autonomiczne roboty mobilne (AMRs) znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej wykorzystuje się je do:
Automatyczne roboty mobilne wykorzystywane są w magazynach, w których przechowuje się zarówno drobne elementy, jak i przedmioty o dużych gabarytach. To sposób na zwiększenie wydajności pracy, a co za tym idzie – podniesienie zysków i ograniczenie ponoszonych kosztów.
Autonomiczne roboty mobilne znajdują zastosowanie w transporcie poziomym na dużych obszarach. Pozwalają zwiększyć przepustowość w magazynach. Łączą się doskonale z wieloma innymi automatycznymi rozwiązaniami, wpływając na wydajność pracy w wielu firmach.
Cechują się dużym udźwigiem, dzięki czemu pozwalają na transportowanie bardzo ciężkich towarów, o masie do 1000 kg. To urządzenia bardzo uniwersalne, wykorzystywane do transportowania różnych ładunków, a także do pracy mieszanej.
Roboty AMRs to urządzenia o niewielkich gabarytach. Charakteryzuje je duża zwrotność, która pozwala na łatwe poruszanie się po trudno dostępnych przestrzeniach, typowych dla magazynów i hal produkcyjnych. Mogą być one stosowane we wszystkich sektorach gospodarki – wszędzie tam, gdzie stawia się na automatyzację procesu transportu towaru.
Autonomiczne roboty mobilne działają w oparciu o baterię litowo-jonową. To akumulator, który zapewnia długą pracę urządzenia bez konieczności jego częstego ładowania. Uzupełnianie baterii litowo-jonowej trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, dlatego roboty mobilne sprawdzają się nawet w miejscach działających w systemie 3-zmianowym.
Czytaj też: Baterie litowo-jonowe do wózków widłowych a wydajność magazynu
Autonomiczne roboty mobilne AMRs są wyposażone w szereg technologii, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Mowa tu m.in. o czujnikach 360 stopni, umieszczonych z każdej strony pojazdu. Dzięki temu sprzęt szybko wykrywa ludzi i przeszkody, a także monitoruje otoczenie robota. W ten sposób możliwe jest uniknięcie wypadków z udziałem autonomicznych robotów i pracowników.
Autonomiczne mobilne roboty AMRs można łączyć z wieloma innymi systemami, które wpływają na wydajność pracy w magazynach i zakładach przemysłowych. Mowa tu m.in. o specjalnych wózkach AVG. Zastosowanie robotów w połączeniu z tą technologią pozwala na przeniesienie towarów do zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania, gdzie często nie da się wjechać klasycznym wózkiem widłowym.
To może być interesujące: Wózki automatyczne AGV – sposób na automatyzację magazynu
Roboty można także łatwo skalować w miarę wzrostu zapotrzebowania i konieczności rozbudowy floty. To rozwiązanie niezwykle uniwersalne – z łatwością można dopasować je do aktualnych potrzeb i wykonywanych zadań.
Automatyczne roboty mobilne pozwalają na łatwe sterowanie. Użytkownik może także zintegrować je z wózkami innych firm. Konfiguracja sprzętu jest niezwykle łatwa – roboty da się bardzo szybko połączyć z innymi urządzeniami, bez dysponowania szczególną wiedzą.
Trasa jazdy robotów automatycznych jest wyliczana tak, by zapewniała ona jak największą oszczędność czasu i środków. Dzięki temu użytkownik nie musi sterować sprzętem ręcznie.
Roboty mobilne poruszają się po wyznaczonych torach, dlatego mogą szybko dopasowywać swoją pracę do zmieniających się warunków. Jeśli w ich polu pracy pojawią się dodatkowe przeszkody, urządzenie szybko na nie reaguje, zmieniając trasę.
Automatyczne roboty mobilne można z łatwością skonfigurować z innymi systemami jak WMS czy SAP. Rozwiązania te wchodzą w skład rozbudowanych interfejsów logistycznych Jungheinrich. Stanowią podstawę działania wielu przedsiębiorstw – na automatyzację stawia się w coraz większej liczbie firm z różnych branż. W niektórych miejscach stosuje się je osobno, a w innych – łączy w bardziej skomplikowane systemy, zwiększające wydajność pracy nawet o kilkadziesiąt procent.
Sprawdź także: Na czym polega system zarządzania magazynem WMS?
Szukają Państwo systemów, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy w magazynie? Zachęcamy do sprawdzenia automatycznych robotów mobilnych AMRs z naszej oferty.