W magazynach stosuje się różnego rodzaju systemy składowania. Jednym z nich jest model blokowy. Na czym dokładnie polega? Jakie zalety ma składowanie blokowe?
Składowanie blokowe jest jednym z najprostszych modeli stosowanych w magazynach. Polega ono na układaniu poszczególnych jednostek ładunkowych jedna na drugą. Zwykle drobniejsze przedmioty są umieszczone na paletach, w pojemnikach czy kartonach. Składowane towary tworzą stosy, zazwyczaj ustawiane bezpośrednio na posadzce. W takich magazynach nie trzeba zatem inwestować w regały.
Składowanie blokowe ma wady i zalety, podobnie jak wszystkie inne systemy układania towarów w magazynach. Takie rozwiązanie niesie za sobą następujące korzyści:
Składowanie blokowe ma również wady. Wśród nich można wyróżnić:
ograniczona wysokość składowania – składowanie blokowe jest możliwe jedynie na ograniczoną wysokość, w zależności od wytrzymałości przedmiotów ułożonych naj niżej; zbyt wysoka „wieża” może być niestabilna.
Składowanie blokowe ma liczne zalety, ale też wady. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj przechowywania towarów dobrym pomysłem jest przeanalizowanie kilku czynników. Należy skupić się na tym, jaka powierzchnia magazynu będzie potrzebna. Przy dużych ilościach towarów i stosunkowo małym metrażu hali może bowiem okazać się, że jedyną opcją pozostaje postawienie na składowanie wysokie, wykorzystujące przestrzeń aż do sufitu. Jeśli jednak magazyn jest duży, a towarów nie jest zbyt dużo, składowanie blokowe także może być dobrą opcją.
W przypadku niektórych rodzajów towarów nie trzeba inwestować w regały. Mowa tu zwłaszcza o przedmiotach wytrzymałych, o regularnych kształtach lub umieszczonych w stabilnych skrzynkach bądź na paletach.
Zapraszamy do przeczytania: Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn logistyczny?
Wady składowania blokowego nie sprawiają jednak, że rozwiązanie to cieszy się małą popularnością. Wręcz przeciwnie – jest powszechnie wykorzystywane w wielu magazynach. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ono w przypadku każdego typu towarów.
Składowanie blokowe sprawdzi się w sytuacji, gdy:
Składowanie blokowe jest możliwe w przypadku różnych towarów, choć nie powinny być to przedmioty szczególnie delikatne. Znaczenie ma m.in. to, w co zostały zapakowane produkty. Wytrzymałe skrzynki można bowiem stawiać jedna na drugiej nawet w sytuacji, gdy w ich wnętrzu znajdują się drobne przedmioty o małej wytrzymałości na nacisk.
Szukają Państwo funkcjonalnych rozwiązań do magazynu? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!