Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Żółty wózek do kompletacji pionowej – jungheinrich.pl

Jakie są zaawansowane funkcje sterowania wózkiem widłowym?

Choć na pierwszy rzut oka wózki widłowe nie mają w sobie nic skomplikowanego, w rzeczywistości z roku na rok wyposaża się je w coraz bardziej zaawansowane technologie.

Wśród nich można wyróżnić ciekawe funkcje sterowania. Które z nich zasługują na największą uwagę? Jak takie systemy wpływają na komfort korzystania z popularnych widlaków?

Doradzimy, które funkcje wózków widłowych sprawdzą się najlepiej w Państwa biznesie. Porozmawiajmy!

Nowe baterie a sterowanie wózkiem widłowym

W magazynach i zakładach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się wózki widłowe zasilane energią elektryczną. Jeszcze kilkanaście lat temu takie pojazdy mogły pracować przez zaledwie kilka godzin, a ich ładowanie trwało dość długo. Obecnie w konstrukcji wózków widłowych wykorzystuje się specjalne baterie litowo-jonowe. Są one mniejsze od ołowiowych, a ich ładowanie trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Mają też znacznie lepszą żywotność. Sprawdzają się bardzo dobrze w zakładach przemysłowych, w których praca odbywa się w systemie 3-zmianowym.

Nowoczesne kierownice a obsługa wózka widłowego

W wózkach widłowych stosuje się też nowoczesne kierownice. Wiele z nich pozwala na łatwiejsze manewrowanie pojazdem nawet z użyciem jednej ręki. Są też przyjaźniejsze dla osób leworęcznych. Kierownice tego typu są w stanie samodzielnie wracać do pozycji jazdy na wprost.

W niektórych wózkach widłowych Jungheinrich zastosowano kierownicę jetPILOT, wyróżnioną wieloma nagrodami. To akcesorium wielofunkcyjne, które poprawia komfort jazdy. Co więcej, system jest kompatybilny z technologią easyPILOT. Pozwala on na zdalną obsługę, co wpływa na zwiększenie wydajności kompletacji. Kierownice jetPILOT umożliwiają też dostosowanie wysokości do wzrostu operatora.

Technologia easyPILOT Control

W nowoczesnych wózkach widłowych stosuje się też technologię easyPILOT Control. Dzięki niej użytkownik może sterować pojazdem zdalnie, stukając w Control Bar. Alternatywą jest użycie taśmy Control Band, którą można zamocować na przegubie dłoni. System ten umożliwia też wyznaczanie odcinka do przejechania czy szybkie zatrzymanie wózka.

Obrotowa kabina a obsługa wózka widłowego

Obrotowa kabina to ciekawa opcja, która pozwala operatorowi na obserwowanie otoczenia z różnych stron, bez konieczności obracania całego wózka widłowego. To świetne rozwiązanie w trudno dostępnych, ciasnych przestrzeniach, w których nie da się łatwo skręcić urządzeniem. W niektórych pojazdach kabiny przyjmują również formę wychylną.

Systemy zarządzania flotą a sterowanie wózkiem widłowym

W wielu zakładach przemysłowych i magazynach korzysta się ze specjalnych systemów zarządzania flotą. Pozwalają one na zbieranie informacji o pokonanych dystansach, zużyciu energii w akumulatorze czy zbliżających się przeglądach. Systemy tego typu zbierają dane na temat wszystkich urządzeń wchodzących w skład wyposażenia przedsiębiorstwa. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotą mają dostęp do niezbędnych informacji w jednym miejscu. Mogą także tworzyć statystyki, które pozwalają na zminimalizowanie kosztów eksploatacji wózków.

Kamery poprawiające sterowanie wózkiem widłowym

Na rynku pojawiają się też specjalne kamery, które można zamontować na maszcie, w kabinie czy na widłach. Dzięki temu operator może obserwować otoczenie bez konieczności wychylania się z kabiny czy patrzenia przez ramię. Kamery znacznie ułatwiają manewrowanie pojazdem i układanie towaru. Ma to znaczenie zwłaszcza w ciasnych korytarzach, w których pojawia się wiele przeszkód.

Czujniki a bezpieczeństwo sterowania wózkiem widłowym

Niezwykle istotne są też specjalne czujniki, które w wyraźny sposób poprawiają bezpieczeństwo sterowania wózkiem widłowym. Działają one podobnie jak w samochodach osobowych. Informują operatora i otoczenie o obiektach czy ludziach, którzy pojawili się w określonej odległości od pojazdu. To rozwiązanie, które zapobiega wypadkom, a jednocześnie daje większą pewność podczas poruszania się po ciasnych przestrzeniach, np. między regałami.

Znakowanie półek na regałach a sterowanie wózkiem widłowym

Żółty wózek do kompletacji – jungheinrich.pl

Sterowanie wózkiem widłowym jest znacznie wygodniejsze w przestrzeniach, w których zastosowano systemy znakowania półek na regałach. Dzięki nim pojazd jest kierowany w odpowiednie miejsce jak najkrótszą możliwą drogą. Co więcej, operator jest w stanie także unosić widły z właściwym wyprzedzeniem, by po dojeździe do półki były one ustawione na określonej wysokości. Dzięki temu nie trzeba cofać wózka widłowego, a prace przebiegają znacznie sprawniej.

Szybka wymiana akumulatorów

W wózkach widłowych stosuje się systemy, które pozwalają na szybszą wymianę akumulatorów. Dzięki temu operator nie spędza zbyt dużo czasu podczas codziennej konserwacji sprzętu. W niektórych modelach baterie znajdują się z boku, co usprawnia ich ładowanie, zwłaszcza w firmach, w których pracuje się na 3 zmiany.

Szukają Państwo wydajnych wózków widłowych, które zapewniają komfortową obsługę? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.