Akumulator to jeden z najistotniejszych elementów wózka elektrycznego. Jakie są zasady związane z ładowaniem wózków widłowych? Jak bezpiecznie ładować baterię pojazdu oraz jak zapewnić jej jak najdłuższą żywotność i wydajne działanie? Wyjaśniamy!
Niezawodne akumulatory w technologii litowo-jonowej Jungheinrich – przyszłość intralogistyki!
Najpopularniejszym rodzajem akumulatorów spotykanych obecnie w wózkach elektrycznych są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Niektórzy producenci oferują również urządzenia wyposażone w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, które stosuje się obecnie w telefonach komórkowych, laptopach, powerbankach czy samochodach elektrycznych.
Wymagania odnoszące się do miejsc i pomieszczeń, w których mogą być ładowane akumulatorowe wózki widłowe zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Co m.in. mówią przepisy o stanowisku/pomieszczeniu ładowania baterii? Najważniejsze informacje na ten temat umieściliśmy na poniższej grafice, a szczegóły znajdą Państwo w dalszej części wpisu. Zachęcamy do lektury.
Aby pobrać infografikę, najedź kursorem i kliknij w element poniżej
Akumulatory kwasowo-ołowiowe do wózków widłowych elektrycznych powinny mieć wydzielone stanowisko ładowania, tzw. strefę ładowania.. Strefa przeznaczona do tego celu musi być wyposażona w wentylację w wykonaniu przeciwwybuchowym zintegrowaną z systemem detekcji wodoru oraz instalacją elektryczną. Nie jest wymagane oddzielne pomieszczenie do ładowania.
W pobliżu prostowników i akumulatorów nie mogą znajdować się żadne łatwopalne substancje czy przedmioty. Należy też zadbać o ty, by stanowisko ładowania akumulatorów było obsługiwane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone osoby.
Z ładowaniem akumulatorów wiążę się ryzyko wybuchu. Dlatego w strefie przeznaczonej do ładowania nie wolno wykonywać czynności, które mogą powodować iskrzenie, podwyższenie temperatury czy pojawienie się płomieni (dlatego zabrania się używania otwartego ognia, w tym np. lutowania, spawania, palenia tytoniu i e-papierosów czy korzystania z narzędzi elektrycznych).
Przed odłączeniem akumulatora należy wyłączyć prostownik. Trzeba też pamiętać, by podczas ładowania nie kłaść niczego na akumulatorach ani prostowniku (w szczególności dotyczy to przedmiotów metalowych, które mogą stać się źródłem zwarcia).
To może być interesujące: Jak wybrać odpowiedni prostownik do wózka widłowego?
Jeżeli ładowane są akumulatory kwasowe, powinno się zapewnić dostęp do odzieży ochronnej (kwasoodporny sprzęt ochronny), w tym m.in. nakrycie głowy, okulary wraz z osłoną chroniącą twarz i oczy przed rozpryskami kwasu siarkowego, rękawice z kwasoodpornej gumy) i środków neutralizujących kwas (odpowiednio wyposażona apteczka).
Fot. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy ładowaniem akumulatorów powinny zajmować się wyłącznie przeszkolone do tego celu osoby. W przypadku ładowania akumulatorów kwasowych muszą być one wyposażone w odpowiedni strój ochronny.
W przypadku każdego rodzaju akumulatorów na stanowisku do ładowania musi znajdować się odpowiednio przystosowana gaśnica.
Wszystkie elementy i urządzenia bezpieczeństwa w strefie/pomieszczeniu ładowania wózków widłowych muszą też zostać właściwie oznaczone.
Niektóre zagrożenia (wyciek kwasu, wydzielanie wodoru podczas ładowania) występują wyłącznie w przypadku akumulatorów kwasowych, natomiast ryzyko zapłonu na skutek wysokiej temperatury lub wytworzenia iskry dotyczy każdego rodzaju akumulatorów. Zapewnione na stanowisku ładowania akumulatorów wózków widłowych środki bezpieczeństwa powinny być dopasowane do typu baterii, jaki jest wykorzystywany w danym przedsiębiorstwie.
Wózki widłowe mogą posiadać wbudowany prostownik (dostosowany do danego typu baterii), wówczas aby rozpocząć proces ładowania, wystarczy podpiąć odpowiednią wtyczkę do gniazda sieciowego. Prostowniki są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem akumulatora. Najlepiej korzystać z urządzenia zalecanego przez producenta wózków widłowych.
Nowoczesne prostowniki posiadają funkcję sygnalizowania naładowania do pełna. Jeśli wykorzystywane do ładowania akumulatorów urządzenie nie posiada takiej opcji, można zazwyczaj przyjąć, że standardowy akumulator będzie ładował się przez około 8 do 12 godzin. Jeżeli temperatura baterii znacząco wzrośnie, należy niezwłocznie odpiąć ją od źródła zasilania – bez względu na to, ile czasu upłynęło!
Poniższe zasady pomagają wydłużyć żywotność akumulatorów wózków i dbać o ich dobry stan.
Akumulatory kwasowe działają dłużej i bardziej efektywnie, gdy są regularnie ładowane do pełna (to znaczy do swojej nominalnej pojemności, która stanowi zwykle jakieś 80% pojemności całkowitej), bez doładowywania w czasie przerwy czy przerywania procesu ładowania. Wiąże się to między innymi z liczbą cykli ładowania, którą można wykonać przed spadkiem wydajności urządzenia. Wyjątek stanowią akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe, które można ładować dowolnie często i w krótkich cyklach.
Ochrona przed rozładowaniem
Akumulatorów nie powinno rozładowywać się do końca – skraca to ich żywotność. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ładowanie baterii kwasowych codziennie po zakończonej pracy (lub zmianie), jednak z zastrzeżeniem, by nie rozładowywać ich poniżej 20% pojemności. Zaś w przypadku akumulatorów li-ion – doładowywanie ich w trakcie przerw w pracy.
Odpowiednie przechowywanie
Przechowywanie akumulatorów w odpowiedni sposób to także dobra metoda na przedłużenie żywotności baterii. Należy trzymać je w suchym, chłodnym miejscu o stałej temperaturze i wilgotności, bez ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Warto zadbać też o właściwy poziom naładowania – absolutnie nie wolno przechowywać przez dłuższy czas rozładowanych akumulatorów!
***
Dbałość o ładowanie akumulatorów wózków elektrycznych w odpowiedni sposób pozwala zapewnić bezpieczeństwo oraz sprawić, że baterie będą bardziej wydajne i trwałe. Dzięki temu zasilane nimi pojazdy mogą pracować bezproblemowo i są mniej narażone na usterki instalacji elektrycznej.
Szukają Państwo nowoczesnych i niezawodny akumulatorów do wózków widłowych? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – dobierzemy najlepsze rozwiązanie!
Kontakt z doradcą
Jungheinrich
Telefon