Logistyka artykułów spożywczych stanowi poważne wyzwanie z uwagi na specyfikę produktów, jakie dystrybuuje branża FMCG.
Krótki termin przydatności do spożycia, wysokie wymagania co do temperatury przechowywania oraz konieczność zachowania maksymalnej wydajności na każdym etapie łańcucha logistycznego wiążą się z koniecznością sięgania po coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.
Zależy Państwu na maksymalnym usprawnieniu łańcucha dostaw produktów FMCG? Coca-Cola HBC Polska, szwajcarska Ricola czy duńska Arla Foods już korzystają z rozwiązań Jungheinrich!
Jak pokazują badania statystyczne Eurostat, Polacy wydają na żywność średnio ok. 15% budżetu gospodarstwa domowego1]. Jednocześnie zwiększa się liczba dostępnych na rynku produktów a łańcuch logistyczny prowadzący od producenta żywności do konsumenta znacząco się wydłuża. Towary, zanim trafią na półkę sklepową, przechodzą często przez wiele centrów logistycznych oraz trafiają na pokład różnych pojazdów, nierzadko z wykorzystaniem transportu intermodalnego.
To oznacza, że największym wyzwaniem, jakie ma przed sobą logistyka żywności, jest utrzymanie świeżości produktów i minimalizacja ich strat. Nawet najmniejszy błąd – np. awaria termostatu w chłodni czy problemy z prawidłową rotacją towarów w magazynie – może narażać na wysokie straty. Przy czym aspekt finansowy to tylko jeden wymiar problemów – nieprawidłowe magazynowanie żywności może być przyczyną zatruć pokarmowych u jej ostatecznych odbiorców, co z kolei jest groźne dla reputacji producenta/dystrybutora i może zaważyć na jego dalszej biznesowej przyszłości.
W związku z tym, wraz z rozwojem branży FMCG, zmienia się także logistyka produktów spożywczych, a na drodze od producenta do konsumenta wykorzystuje się zaawansowane systemy automatyzujące proces magazynowania produktów żywnościowych.
Składowanie towaru w branży spożywczej wymaga spełnienia restrykcyjnych wymogów co do warunków termicznych – tak, aby zapewnić żywności pełne bezpieczeństwo przechowywania. Konieczne jest więc zaprojektowanie przestrzeni magazynowej w taki sposób, żeby odpowiadała wymogom HACCP, procedurom fitosanitarnym oraz DDD.
Do prawidłowego przechowywania łatwo psujących się produktów (m.in. mięsa, nabiału, owoców i warzyw nietrwałych) konieczne są magazyny żywnościowe chłodzone ze ściśle kontrolowanymi poziomami temperatury i wilgotności. Często są w nich dodatkowo wydzielane odseparowane strefy mroźnicze.
Równie istotna jest dbałość o pilnowanie terminów przechowywania poszczególnych produktów, a co za tym idzie – wdrożenie odpowiedniej metody rotacji towarów.
Prawidłowe zabezpieczenie produktów spożywczych jest konieczne również na czas ich transportu pomiędzy poszczególnymi punktami – od producenta, przez centra dystrybucyjne, aż do sklepów i do klienta końcowego. W tym celu nowoczesne firmy logistyczne stosują:
Warto pamiętać, że o składowaniu produktów spożywczych należy myśleć zarówno w kontekście ich magazynowania w hurtowniach, jak i już na zapleczach sklepów na ostatnim odcinku łańcucha sprzedaży. W każdym z tych miejsc konieczne są odpowiednie systemy, pozwalające na kontrolę temperatury przechowywanych towarów i ich przydatności do spożycia.
Magazyn spożywczy holenderskiej firmy ECS Paneermeel, w którym składowane jest 25 mln kg bułki tartej, wyposażony w systemy magazynowe Jungheinrich.
Przepływ produktów spożywczych powinien być realizowany z myślą o:
Z tego względu sięga się po zaawansowane systemy magazynowe, które ułatwiają utrzymanie optymalnych warunków składowania, a także zarządzanie zasobami produktów w czasie rzeczywistym.
Podstawową procedurą, jaką stosuje branża spożywcza w procesie magazynowania towarów, jest FEFO. To sposób rotacji zapasów oparty o zasadę „first expired, first out”, mówiącą, że produkty o najkrótszym terminie przydatności powinny jak najszybciej opuścić magazyn – tak, aby zminimalizować ewentualne straty.
Procedura FEFO może być stosowana zarówno na etapie surowców i półproduktów, jak i przy zarządzaniu zapasami produktów gotowych do dystrybucji. Jej wdrożenie wymaga prawidłowego oznakowania poszczególnych opakowań, a przede wszystkim zastosowania odpowiednio dopasowanych systemów regałowych.
Ten artykuł też może być przydatny: Oznakowanie regałów magazynowych
Kontroli przydatności do spożycia, a jednocześnie prawidłowej temperatury sprzyjają np. automatyczne magazyny regałowe Jungheinrich, które można wykorzystywać nawet jako mroźnie (w temperaturach do -35°C).
W tradycyjnych magazynach spożywczych zachowanie zasady FEFO wymaga dużego zaangażowania ze strony pracowników – zarówno w proces układania towarów, jak i ich nieustannej weryfikacji. Jednak obecnie branża FMCG korzysta powszechnie ze zautomatyzowanych systemów magazynowych, które są monitorowane z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Korzystanie z nich usprawnia proces sortowania towarów oraz ogranicza ryzyko przeterminowania się jakiegokolwiek produktu. Przekłada się to na większą wydajność pracy magazynów na każdym etapie łańcucha logistycznego, a w efekcie – na szybszą i bezpieczniejszą podróż produktów do klienta końcowego.
Więcej informacji na temat rozwiązań automatyzujących magazyny spożywcze uzyskasz, kontaktując się z doradcą Jungheinrich. Zapraszamy!
[1] https://ec.europa.eu/eurostat/news/themes-in-the-spotlight/household-expenditure-2018