Magazyny otwarte i półotwarte to rozwiązania często stosowane w branży logistycznej. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzują się różne typy magazynów, jakie jest ich najczęstsze zastosowanie, a także jakie są najważniejsze zalety i wady magazynów półotwartych oraz otwartych.
Ze względu na konstrukcję, magazyny dzieli się zazwyczaj na otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne. Każdy z typów oferuje inne warunki i nadaje się do przechowywania innego rodzaju towarów.
Magazyn otwarty to w większości przypadków plac do składowania lub terminal kontenerowy, pozbawiony ścian i zadaszenia, ale z utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową. Często jest wyposażony w różnego rodzaju konstrukcje ułatwiające przechowywanie poszczególnych partii ładunku (na przykład palet) w postaci regałów magazynowych, wsporników i w podobne struktury. W magazynach otwartych powszechnie wykorzystuje się spalinowe wózki widłowe, które znakomicie sprawdzają się w miejscach z utrudnionym dostępem do elektryczności, a także tam, gdzie emisja spalin nie stanowi problemu. Magazyny otwarte służą do przechowywania towarów odpornych na niekorzystne warunki pogodowe, w tym zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy nasłonecznienie. Dlatego składuje się w nich na przykład materiały budowlane (wyroby mineralne i ceramiczne, piasek, cegły, odpowiednio zabezpieczone wyroby hutnicze etc.).
Magazyn półotwarty posiada utwardzoną nawierzchnię i zadaszenie, a także (opcjonalnie) od jednej do trzech ścian. Wewnątrz może znajdować się dodatkowa infrastruktura magazynowa (na przykład regały czy wsporniki), jednak ładunek może być też składowany bezpośrednio na ziemi. W magazynach półotwartych możliwe jest przechowywanie towarów, które są odporne na zmiany temperatury i wilgotności, ale nie powinny być bezpośrednio wystawiane na promieniowanie słoneczne czy opady atmosferyczne (jak na przykład wyroby ze stali i żeliwa, drewno, cement, ceramika kolorowa). Magazyny półotwarte mogą posiadać konstrukcję stałą lub tymczasową.
Magazyn zamknięty jest wyposażony w całkowicie oddzieloną od warunków zewnętrznych, stale połączoną z gruntem konstrukcję (zazwyczaj też w system wentylacyjny, ogrzewanie etc.). Umożliwia to utrzymanie wewnątrz pożądanej temperatury oraz wilgotności powietrza. Podobnie jak magazyn półotwarty, jest on często wyposażony w dodatkowe struktury do przechowywania towarów, a zwykle także w infrastrukturę sanitarną czy biurową. W magazynach zamkniętych przechowywana jest większość towarów – między innymi zabawki, wyroby papiernicze, akcesoria warsztatowe, meble, dekoracje, artykuły gospodarstwa domowego, suche produkty żywnościowe i wiele innych.
Magazyny specjalne to rodzaj magazynów zamkniętych, który umożliwia utrzymanie ściśle określonych warunków (na przykład stałej, różnej od otoczenia temperatury). Przechowuje się w nich świeżą żywność, leki, artykuły mrożone czy paliwa.
Magazyny półotwarte i otwarte wykorzystuje się przede wszystkim do przechowywania materiałów budowlanych oraz przemysłowych, na przykład przeznaczonych do wykorzystania w stoczniach czy hutach. Ze względu na niski koszt stworzenia i utrzymania tego typu magazynów, są one chętnie stosowane również jako tymczasowe miejsce przechowywania towarów – przy placach budowy czy w sąsiedztwie innych inwestycji.
Cechy towarów przechowywanych w magazynach otwartych i półotwartych oraz charakter panujących tam warunków wymagają odpowiedniego podejścia do stosowanych zasad bezpieczeństwa, wykorzystywanej infrastruktury magazynowej, używanych oznaczeń czy wybieranych środków transportu wewnętrznego. Przykładowo, wszelkie regały i wsporniki oraz inne elementy konstrukcyjne, a także wszystkie urządzenia przeładunkowe stosowane wewnątrz magazynów otwartych i półotwartych muszą charakteryzować się podwyższoną odpornością na korozję.
Warto pamiętać, że ostateczny wybór rodzaju magazynu powinien być dopasowany do typu składowanego towaru oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Trafna decyzja pozwala w pełni wykorzystać zalety zarówno magazynów otwartych, jak i magazynów półotwartych.