Zależy Państwu na tym, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową? Składowana jest duża ilość towarów tego samego typu? Jeśli zależy Państwu na jeszcze większej efektywności prowadzonych działań, zapraszamy do zapoznania się z regałami wjezdnymi i przejezdnymi.
W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się bardzo różnorodne typy regałów. To, jaki rodzaj się stosuje, jest uzależnione zarówno od układu magazynu, jego powierzchni, jak i od rodzaju przechowywanych ładunków oraz stosowanego modelu składowania towarów. Poza standardowymi regałami coraz większą popularnością wyróżniają się regały wjezdne i regały przejezdne.
Łączy je podobna zasada konstrukcyjna: to regały, w których korytarze przeznaczone dla wózka widłowego stanowią jednocześnie kanały składowania. Są stosunkowo wąskie, ale pozwalają operatorowi wjechać „do wnętrza” regału.
Nowoczesne systemy regałowe dostępne w ofercie Jungheinrich
Mimo że zasada działania regałów wjezdnych i przejezdnych jest podobna, istnieje między nimi istotna różnica.
Jak widać, różnice między oboma typami regałów są znaczące. Dlatego inwestor musi dokonać wyboru po wcześniejszym przeanalizowaniu modelu funkcjonowania magazynu i dopasować typ konstrukcji do specyfiki składowanych produktów.
Chociaż regał drive-in (wjezdny) czy drive-through (przejezdny) to nie rozwiązania do każdego magazynu, korzystanie z nich niesie za sobą szereg korzyści dla firm. Oto lista tych najważniejszych.
Stosując regały paletowe wjezdne, nie trzeba zostawiać miejsca na szerokie korytarze między rzędami konstrukcji do składowania. Zaoszczędzona w ten sposób powierzchnia może być wykorzystana na magazynowanie. To przekłada się na większe możliwości magazynu, a co za tym idzie – na większe zyski z jego prowadzenia.
Korzystanie z regałów drive-through pozwala bardzo sprawnie zarządzać produktami i przejąć pełną kontrolę nad czasem ich przebywania w magazynie. Dają pewność, że zostanie zachowana założona kolejność ich pobierania do dalszej dystrybucji.
System, w którym stosowane są regały przejezdne i wjezdne, oferowany przez Jungheinrich można doposażyć w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym rosną efektywność oraz bezpieczeństwo składowania. Rozwiązania, które są przez nas stosowane to:
Obecność tych elementów sprawia, że praca staje się bardziej efektywna i niezawodna.
Regały paletowe wjezdne i przejezdne nie muszą stanowić jedynego wyposażenia materiału. Można je wykorzystać np. tylko w części, gdzie składowane są duże ilości produktów tego samego typu. Jednak z uwagi na to, że są częścią systemu regałowego, można je zintegrować z pozostałymi konstrukcjami oraz z oprogramowaniem magazynowym.
Zawsze jest też możliwe rozbudowanie konstrukcji – np. wówczas, gdy zajdzie konieczność zwiększenia przestrzeni magazynowej.
System oparty o regały drive-in lub drive-through może być stosowany przez wiele branż. Znaczenie ma nie tyle typ towarów, a docelowy sposób składowania. Jeśli zależy Państwu na optymalizacji wykorzystania powierzchni magazynowej, bezpiecznym przechowywaniu jednostek ładunkowych i zachowaniu odpowiedniej kolejności przyjmowania i wydawania – te konstrukcje spiszą się doskonale.
Korzystają z nich m.in. branże:
Warto przy tym pamiętać, że do obsługi regałów wjezdnych i przejezdnych są potrzebne odpowiednie wózki widłowe. Najlepiej w tak skonstruowanym magazynie sprawdzają się wózki z fotelem bocznym, ponieważ zapewniają operatorowi możliwość precyzyjnego i bezpiecznego wycofywania się. Regałów wjezdnych nie obsługuje się bez wózków.
Jak zatem widać, regały przejezdne i wjezdne niosą za sobą bardzo wysoki potencjał. Jeśli zastanawiają się Państwo, czy to również rozwiązanie do Państwa magazynu, prosimy o kontakt z ekspertami. Doradcy Jungheinrich są do Państwa dyspozycji!