Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Familienbild_[MAM-45205]

Rodzaje wózków widłowych – podział i klasyfikacja [INFOGRAFIKA]

W dobie przemysłu 4.0 firmy mogą coraz precyzyjniej dobierać sprzęt potrzebny do realizacji określonych zadań. Podążanie w kierunku specjalizacji jest silnym trendem w intralogistyce i dotyczy m.in. różnych rodzajów wózków widłowych. Wyjaśniamy, jak wygląda podział i klasyfikacja wózków jezdniowych.

Wypełnij błyskawiczną ankietę i sprawdź w kilka chwil, jaki wózek widłowy najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie!

Doradca Jungheinrich ds. doboru wózków widłowych on-line

Rodzaje wózków widłowych – podział według napędów

Zaczynamy od najważniejszej klasyfikacji, która umożliwia wskazanie, w jakich warunkach i w jakich dokładnie miejscach poszczególne rodzaje wózków widłowych mogą być bezpiecznie i efektywnie stosowane. Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym przypadku jest generowanie spalin – poniżej podział wózków widłowych w zależności od typów zasilania w kolejności od wytwarzającego najwięcej spalin:

Napęd – wózki widłowe z silnikiem Diesla

To typ wózków widłowych, w przypadku których poziom zanieczyszczeń jest największy. Dlatego używa się ich w zasadzie wyłącznie na zewnątrz. W pomieszczeniach mogłyby one bowiem stanowić poważne zagrożenie zarówno dla samych operatorów czy osób postronnych, jak i dla przechowywanych tam towarów. Tego rodzaju wózki doskonale sprawdzają się na przykład na placach budowy, w miejscach przeładunkowych, jak również na rozmaitych, otwartych składowiskach.

Napęd – wózki widłowe na gaz

Ten typ wózków widłowych zaliczamy także do urządzeń spalinowych, urządzenia zasilane są jednak najczęściej gazem płynnym. W tym przypadku spaliny są znacznie „czystsze”, przez co mniej szkodliwe. Z tego powodu wózki gazowe mogą być używane nie tylko na zewnątrz, ale – pod pewnymi warunkami – także i w pomieszczeniach. Wnętrze musi być bardzo dobrze wentylowane – tak, aby dochodziło w nim do ciągłej wymiany powietrza. Istotna jest też stała kontrola użytkowanych butli z gazem.

Napęd – wózki widłowe akumulatorowe

Taki typ wózków widłowych to pojazdy na prąd, które nie generują żadnych szkodliwych spalin. Dzięki temu z powodzeniem można z nich korzystać w każdym pomieszczeniu, bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji. Gdy używamy akumulatorów kwasowo-ołowiowych odpowiednio wentylowane muszą być jednak tzw. akumulatorownie, czyli miejsca, w których ładujemy baterie trakcyjne. Takiej konieczności nie ma w przypadku akumulatorów li-ion – ich ładowanie nie wymaga tak specjalnych warunków. Warto pokreślić ponadto fakt, że wózki akumulatorowe pracują niezwykle cicho, co również miewa duże znaczenie, wpływając między innymi na komfort operatora.

Przedstawione rodzaje wózków widłowych określają sytuacje i miejsca, do których zostały przystosowane. Przed zakupem lub wynajmem wózka widłowego warto więc dokładnie zapoznać się z ich specyfiką – tak aby finalny wybór okazał się optymalny.

Wózek widłowy – rodzaje stosowanych konstrukcji

Po omówieniu podziału wózków widłowych ze względu na sposób zasilania urządzenia, kolej na kwestie związane z budową wózków oraz z ich przeznaczeniem. Poniżej podstawowe typy wózków widłowych klasyfikowane pod tym kątem.

Wózki widłowe unoszące i podnośnikowe

Wózki widłowe unoszące umożliwiają unoszenie i opuszczanie towaru przy pomocy wideł. Modele te świetnie sprawdzają się do „obsługi” ciężkich ładunków, z którymi nie radzą sobie standardowe urządzenia ręczne. Wózek unoszący to rodzaj wózka używany przeważnie do przemieszczania towarów z punktu A do punktu B lub składowania na przykład na posadzce.

Jeśli coś ma zostać umieszczone w regałach, używa się w tym celu zwykle wózków podnośnikowych (zwanych też masztowymi). Wózek jezdniowy podnośnikowy musi być odpowiednio dobrany do zadań pod względem konkretnych parametrów technicznych (maksymalny udźwig wózka i wysokość podnoszenia). Wózki podnośnikowe sprawdzą się przy niskich i średnich regałach, do wysokich zaś dedykowane są już inne typy urządzeń.

Zobacz wózki widłowe unoszące i podnośnikowe >>

Wózki do kompletacji pionowej i poziomej

Mowa tu o procesie przygotowywania zamówień, a także zbierania i łączenia poszczególnych towarów. Wózki tego typu występują oczywiście w wielu wersjach, zróżnicowanych między innymi pod względem wysokości podnoszenia.

Zobacz wózki do kompletacji pionowej i poziomej >>

Wózki wysokiego składowania

Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania – pozwalają efektywnie wykorzystać wysokie regały do składowania towaru w magazynie lub innym obiekcie. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanych masztów i systemów gwarantujących nie tylko wysoką sprawność, ale też pełne zabezpieczenie ładunku.

Wózki widłowe wysokiego składowanie są także znane jako wózki boczne lub reach-truck. Ten rodzaj wózka widłowego charakteryzuje się położeniem kabiny operatora, które wymusza na nim siedzenie bokiem do kierunku jazdy.

Zobacz wózki wysokiego składowania >>

Systemowe wózki widłowe

Innym typem wózków pracujących także w wysokich regałach są tak zwane wózki systemowe. Takie sprzęty mogą pracować na sporych wysokościach – nawet kilkunastu metrów.

Podział wózków widłowych systemowych można przeprowadzić m.in. ze względu na umiejscowienie kabiny operatora – na dole (man down) lub na górze (man up).

Wśród wózków systemowych można wyróżnić też wózki widłowe wielokierunkowe, np. trójstronne (głowica wideł obraca się wokół własnej osi i może kompletować towar z każdej strony, w tym z przodu korytarza, a także składować palety na podłodze), oraz wózki widłowe dwustronne (widły są teleskopowe i montowane są na tzw. wózku podnoszącym, dają operatorowi mniejsze możliwości manewrowania, ale za to wózek może pracować w jeszcze węższym korytarzu).

Więcej na temat charakterystyki wózków systemowych: Wózki systemowe – niezawodny sprzęt do przenoszenia palet oraz Jak działa systemowy wózek widłowy?

Najważniejsze parametry techniczne

Przedstawiliśmy rodzaje wózków widłowych ze względu na budowę, przeznaczenie i napęd – pod artykułem zamieściliśmy infografikę, która porządkuje i podsumowuje najważniejsze informacje na ten temat. 

Warto pamiętać jednak o tym, że znaczenie ma także ich specyfikacja techniczna. To przede wszystkim na jej podstawie ostatecznie trzeba dobierać rodzaj wózka. Bagatelizowanie tego typu informacji może doprowadzić nie tylko do złego dopasowania wózka do zadań i miejsca ich realizacji, ale też do zmniejszenia efektywności prowadzonych działań, przy jednoczesnym potencjalnym zagrożeniu dla operatorów i osób postronnych.

W doborze optymalnego typu wózka widłowego o właściwych parametrach pomaga sprzedawca urządzenia lub firma, która oferuje wynajem tego rodzaju sprzętu. Warto korzystać z cennych porad specjalistów w tej dziedzinie – jesteśmy stale do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu w najdogodniejszej dla Państwa formule – telefonicznego lub mailowego.

Aby obejrzeć infografikę, najedź kursorem i kliknij w element poniżej.