Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
EFGMC320, Lagerhalle_[MAM-54296]

Środki transportu wewnętrznego – rodzaje maszyn i urządzeń

Optymalizacja logistyki produkcji polega w dużej mierze na usprawnieniu transportu wewnętrznego w firmie. W tym celu wykorzystuje się odpowiednio dobrane maszyny i urządzenia, które mogą zagwarantować efektywną realizację kluczowych zadań w hali produkcyjnej czy w magazynie. 

Wózki widłowe na wynajem – sprawdź ofertę limitowaną do -70%

Dzięki nim przedsiębiorcy są w stanie wyeliminować ewentualne przestoje i innego rodzaju problemy związane z logistyką. Praca idzie znacznie sprawniej, a to oczywiście ma wpływ na wyniki finansowe danego podmiotu. Jakie środki transportu wewnętrznego są do wyboru? Przyjrzyjmy się klasyfikacji tego sprzętu...

Co to jest transport wewnętrzny i jakie elementy obejmuje jego infrastruktura?

Transport wewnętrzny w magazynie obejmuje różne elementy infrastruktury i urządzenia służące do przemieszczania towarów w obrębie magazynu.

Jakie elementy obejmuje infrastruktura transportu wewnętrznego?

Oto kilka zasadniczych elementów infrastruktury transportu wewnętrznego w magazynie:

  • regały magazynowe – są to konstrukcje, na których przechowywane są towary w magazynie. Regały mogą mieć różne konstrukcje, takie jak regały paletowe, regały półkowe, regały przesuwne itp., i są projektowane w zależności od rodzaju i wielkości przechowywanych towarów;
  • wózki widłowe – to podstawowe urządzenia do transportu wewnętrznego w magazynie. Mogą być napędzane elektrycznie, gazem lub silnikiem spalinowym;
  • taśmy transportowe – wykorzystuje się je do automatycznego przenoszenia towarów na krótkie odległości wewnątrz magazynu. Taśmy transportowe mogą być zasilane elektrycznie i mogą być częścią systemu sortowania towarów;
  • transportery rolkowe – są to systemy transportowe składające się z rolek, które umożliwiają przesuwanie towarów wzdłuż ustalonej trasy. Transportery rolkowe są wygodne do przemieszczania lekkich i średnich paczek oraz skrzyń;
  • paletyzatory i depaletyzatory – są to urządzenia służące do automatycznego układania towarów na paletach lub zdejmowania ich z palet;
  • systemy kierowania ruchem – w większych magazynach mogą być stosowane systemy kierowania ruchem, takie jak znaki drogowe, oznaczenia podłogowe, sygnalizatory świetlne itp., aby zapewnić płynny przepływ towarów i uniknąć kolizji;
  • infrastruktura komunikacyjna – w magazynach może być również zainstalowana infrastruktura komunikacyjna, obejmująca m.in. systemy łączności radiowej, urządzenia do przekazywania informacji, monitoring wizyjny itp., które zapewniają skuteczny przepływ informacji w obrębie magazynu.

Urządzenia wykorzystywane w transporcie wewnętrznym

Jak wspomnieliśmy pojęcie transportu wewnętrznego dotyczy m.in. przewozu ładunku oraz wszelkich prac przeładunkowych na terenie obiektu – magazynu, hali produkcyjnej, warsztatu czy dowolnego innego zakładu – które są realizowane za pomocą urządzeń transportu wewnętrznego.

Środki transportu wewnętrznego używane są w celu przemieszczania między innymi składowanych towarów, niezbędnych podzespołów, pomniejszych maszyn czy też elementów wchodzących w skład kompletowanego w magazynie zamówienia.

Przeczytaj więcej o: Metody kompletacji w gospodarce magazynowej

Transport wewnętrzny może być częścią procesu produkcyjnego (transport produkcyjny) lub magazynowego (transport magazynowy). Wszystko zależy od specyfiki funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa. Oczywiście w każdym przypadku niezbędne są specjalistyczne maszyny i urządzenia, które zapewniają sprawną realizację danego typu zadań.

Urządzenia transportu wewnętrznego – z czego warto skorzystać?

Skoro wiadomo już, czym i po co jest transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie, czas na wskazanie najbardziej przydatnych czy najczęściej użytkowanych środków transportu wewnętrznego. Wpływ na ich dobór ma wiele czynników, spośród których należy wymienić przede wszystkim:

  • wielkość powierzchni magazynowej, który ma korzystać ze środków transportu wewnętrznego,
  • rodzaj przewożonych ładunków w ramach transportu wewnętrznego
  • specyfikę działalności firmy,
  • poziom wyszkolenia pracowników.

Na tej właśnie podstawie wybierane są urządzenia transportowe w magazynie, hali produkcyjnej i w wielu innych pomieszczeniach. Dzieli się je na kilka grup.

Wózki widłowe – transport wewnętrzny w magazynie

Wózki widłowe występują w wielu podkategoriach, spośród których warto dobrać urządzenia najlepiej spełniające podstawowe kryteria.

Wózki widłowe ręczne

Do zdecydowanie najprostszych i najmniej rozbudowanych wózków widłowych należą wózki paletowe ręczne, zwane często „paleciakami”. Ładunek w tym przypadku nie może być zbyt ciężki, dlatego ręczne wózki widłowe są stosowane podczas rozładunku i przewozu towarów na niewielkie odległości.

Nowe wózki widłowe Jungheinrich dostępne od ręki

Wózki widłowe jezdniowe

Znacznie bardziej zaawansowane są wózki widłowe jezdniowe. To zdecydowanie najczęściej użytkowane środki transportu wewnętrznego w magazynie, jak również w halach produkcyjnych i w warsztatach. Co ważne, modele jezdniowe dzielą się na kilka kategorii:

Do tego dojść mogą również wózki specjalistyczne, dostosowane do transportu ładunków w specyficznych warunkach, jak również wózki systemowe.

Oczywiście podział środków transportu wewnętrznego musi uwzględniać też sposób zasilania pojazdów. Do przewożenia rozmaitych ładunków w obrębie jednej firmy używane są bowiem zarówno wózki akumulatorowe, jak i spalinowe, choć te drugie nadają się głównie do pracy na zewnątrz.

Wózki widłowe zróżnicowane są ponadto pod względem kluczowych parametrów technicznych, takich jak chociażby maksymalny udźwig.

Urządzenia transportu wewnętrznego w magazynie – dźwigi

Dźwigi stosowane w transporcie wewnętrznym służą głównie do pionowego przenoszenia ładunków wszędzie tam, gdzie nie radzą sobie standardowe wózki widłowe.

W kategorii urządzeń do transportu pionowego także należy wspomnieć o kilku rodzajach środków transportu, na które dzieli się ten sprzęt. Używa się tu bowiem dźwigów towarowych i osobowych. Do tego dodać można niestandardowe podesty pozwalające na przemieszczenie nietypowego ładunku.

Maszyny i urządzenia transportu wewnętrznego – przenośniki

To kolejna bardzo szeroka kategoria sprzętów, które zdecydowanie ułatwiają poziome przemieszczanie towarów, m.in. służą do transportu poziomego palet. Główny podział przenośników dotyczy modeli cięgnowych i bezcięgnowych (grawitacyjnych). W pierwszej grupie znajdą się konstrukcje taśmowe, kubełkowe, łańcuchowe oraz podwieszone.

W przypadku przenośników pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj transportowanego ładunku, ale też specyfikę pomieszczenia, w którym sprzęt ma być użytkowany. Właściwy dobór urządzenia gwarantuje efektywność, jak również bezpieczeństwo stosowania przenośnika.

Środki transportu wewnętrznego – zakup czy wynajem

Jak widać, środki transportu wewnętrznego są mocno zróżnicowane – zarówno pod względem budowy, jak i konkretnych parametrów technicznych, mających przełożenie na sposób ich użycia. Jest w czym wybierać. W tym momencie jednak trzeba podjąć bardzo ważną decyzję finansową – kupić czy wynająć sprzęt.

Sprawdź flotę wózków widłowych gotowych do wynajmu

Jeśli skompletowanie własnej floty pojazdów wydaje się zbyt kosztowne, na pewno warto przemyśleć wynajem środków transportu wewnętrznego – zwłaszcza wózków, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na sprawność realizacji poszczególnych działań w firmie (oczywiście pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio dobrane). Wynajem zapewnia niezbędną elastyczność, a także możliwość doboru rodzaju i liczby urządzeń transportu wewnętrznego do specyfiki wykonywanych zadań.