Optymalizacja logistyki produkcji polega w dużej mierze na usprawnieniu transportu wewnętrznego w firmie. W tym celu wykorzystuje się odpowiednio dobrane maszyny i urządzenia, które mogą zagwarantować efektywną realizację kluczowych zadań w hali produkcyjnej czy w magazynie.
Wózki widłowe na wynajem – sprawdź ofertę limitowaną do -70%
Dzięki nim przedsiębiorcy są w stanie wyeliminować ewentualne przestoje i innego rodzaju problemy związane z logistyką. Praca idzie znacznie sprawniej, a to oczywiście ma wpływ na wyniki finansowe danego podmiotu. Jakie środki transportu wewnętrznego są do wyboru? Przyjrzyjmy się klasyfikacji tego sprzętu...
Transport wewnętrzny w magazynie obejmuje różne elementy infrastruktury i urządzenia służące do przemieszczania towarów w obrębie magazynu.
Oto kilka zasadniczych elementów infrastruktury transportu wewnętrznego w magazynie:
Jak wspomnieliśmy pojęcie transportu wewnętrznego dotyczy m.in. przewozu ładunku oraz wszelkich prac przeładunkowych na terenie obiektu – magazynu, hali produkcyjnej, warsztatu czy dowolnego innego zakładu – które są realizowane za pomocą urządzeń transportu wewnętrznego.
Środki transportu wewnętrznego używane są w celu przemieszczania między innymi składowanych towarów, niezbędnych podzespołów, pomniejszych maszyn czy też elementów wchodzących w skład kompletowanego w magazynie zamówienia.
Przeczytaj więcej o: Metody kompletacji w gospodarce magazynowej
Transport wewnętrzny może być częścią procesu produkcyjnego (transport produkcyjny) lub magazynowego (transport magazynowy). Wszystko zależy od specyfiki funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa. Oczywiście w każdym przypadku niezbędne są specjalistyczne maszyny i urządzenia, które zapewniają sprawną realizację danego typu zadań.
Skoro wiadomo już, czym i po co jest transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie, czas na wskazanie najbardziej przydatnych czy najczęściej użytkowanych środków transportu wewnętrznego. Wpływ na ich dobór ma wiele czynników, spośród których należy wymienić przede wszystkim:
Na tej właśnie podstawie wybierane są urządzenia transportowe w magazynie, hali produkcyjnej i w wielu innych pomieszczeniach. Dzieli się je na kilka grup.
Wózki widłowe występują w wielu podkategoriach, spośród których warto dobrać urządzenia najlepiej spełniające podstawowe kryteria.
Do zdecydowanie najprostszych i najmniej rozbudowanych wózków widłowych należą wózki paletowe ręczne, zwane często „paleciakami”. Ładunek w tym przypadku nie może być zbyt ciężki, dlatego ręczne wózki widłowe są stosowane podczas rozładunku i przewozu towarów na niewielkie odległości.
Znacznie bardziej zaawansowane są wózki widłowe jezdniowe. To zdecydowanie najczęściej użytkowane środki transportu wewnętrznego w magazynie, jak również w halach produkcyjnych i w warsztatach. Co ważne, modele jezdniowe dzielą się na kilka kategorii:
Do tego dojść mogą również wózki specjalistyczne, dostosowane do transportu ładunków w specyficznych warunkach, jak również wózki systemowe.
Oczywiście podział środków transportu wewnętrznego musi uwzględniać też sposób zasilania pojazdów. Do przewożenia rozmaitych ładunków w obrębie jednej firmy używane są bowiem zarówno wózki akumulatorowe, jak i spalinowe, choć te drugie nadają się głównie do pracy na zewnątrz.
Wózki widłowe zróżnicowane są ponadto pod względem kluczowych parametrów technicznych, takich jak chociażby maksymalny udźwig.
Dźwigi stosowane w transporcie wewnętrznym służą głównie do pionowego przenoszenia ładunków wszędzie tam, gdzie nie radzą sobie standardowe wózki widłowe.
W kategorii urządzeń do transportu pionowego także należy wspomnieć o kilku rodzajach środków transportu, na które dzieli się ten sprzęt. Używa się tu bowiem dźwigów towarowych i osobowych. Do tego dodać można niestandardowe podesty pozwalające na przemieszczenie nietypowego ładunku.
To kolejna bardzo szeroka kategoria sprzętów, które zdecydowanie ułatwiają poziome przemieszczanie towarów, m.in. służą do transportu poziomego palet. Główny podział przenośników dotyczy modeli cięgnowych i bezcięgnowych (grawitacyjnych). W pierwszej grupie znajdą się konstrukcje taśmowe, kubełkowe, łańcuchowe oraz podwieszone.
W przypadku przenośników pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj transportowanego ładunku, ale też specyfikę pomieszczenia, w którym sprzęt ma być użytkowany. Właściwy dobór urządzenia gwarantuje efektywność, jak również bezpieczeństwo stosowania przenośnika.
Jak widać, środki transportu wewnętrznego są mocno zróżnicowane – zarówno pod względem budowy, jak i konkretnych parametrów technicznych, mających przełożenie na sposób ich użycia. Jest w czym wybierać. W tym momencie jednak trzeba podjąć bardzo ważną decyzję finansową – kupić czy wynająć sprzęt.
Jeśli skompletowanie własnej floty pojazdów wydaje się zbyt kosztowne, na pewno warto przemyśleć wynajem środków transportu wewnętrznego – zwłaszcza wózków, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na sprawność realizacji poszczególnych działań w firmie (oczywiście pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio dobrane). Wynajem zapewnia niezbędną elastyczność, a także możliwość doboru rodzaju i liczby urządzeń transportu wewnętrznego do specyfiki wykonywanych zadań.