W dużych magazynach tempo pracy ma ogromne znaczenie. Wpływa bezpośrednio na efektywność działania danego przedsiębiorstwa, a więc także na jego zyski. W magazynach coraz częściej stosuje się wózki AGV. Jak działają? Zachęcamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z infografiką.
Aby obejrzeć infografikę, najedź kursorem i kliknij w element poniżej.
Wózki AGV (z ang. Automated Guided Vehicles) to pojazdy, które umożliwiają wykonanie transportu ładunków w sposób zdalny, bez konieczności ingerencji człowieka. Wyposażono je w rozbudowany system czujników, który za pomocą m.in. skanerów laserowych mapuje otoczenie i wykrywa wszelkie przeszkody wokół pojazdu. Modele AVG potrafią samodzielnie zwalniać, przyspieszać i reagować na niespodziewane czynniki pojawiające się podczas jazdy. W razie konieczności mogą całkowicie się zatrzymać.
Wózki samojezdne AGV mają duży udźwig. Poruszają się z prędkością, która nie zagraża umieszczonym na nich towarom. To urządzenia, które znacznie usprawniają transport towarów w firmie, zarówno jeśli chodzi o półprodukty, jak i gotowe wyroby. Autonomiczne roboty mobilne wyposażone w odpowiedni typ opon mogą bez problemu pokonywać progi i inne przeszkody w obrębie hali przemysłowej, magazynowej lub linii produkcyjnej.
Zapraszamy do przeczytania więcej na ten temat: Automatyczne systemy transportowe (AGV) - co to takiego?
Wózki autonomiczne AGV to systemy transportowe, które pozwalają ograniczyć obecność pracowników w miejscach, w których panują trudne warunki lub istnieje ryzyko upadku ciężkich przedmiotów z dużej wysokości. To odpowiednie rozwiązanie do nowoczesnych magazynów, gdzie stawia się na podniesienie bezpieczeństwa i wydajności jednocześnie.
Wózki AGV są też wyposażone w sygnały dźwiękowe i świetlne. Dzięki temu można je zauważyć nawet z dużej odległości. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko kolizji z udziałem pieszych czy standardowych wózków widłowych. W wielu zakładach przemysłowych wózki AGV poruszają się po wyznaczonych, oddzielonych trasach, dzięki czemu nie mijają innych pojazdów i osób, a więc nie muszą zwalniać i się zatrzymywać.
Automatyczne wózki AGV są wyposażane w nowoczesne technologie, które wpływają na ich wydajność i funkcjonalność. Mowa tu m.in. o specjalnym rodzaju silnika z prostownikiem i szyną prądową. Napęd takiego wózka samojezdnego może pracować ciągle przez 24 godziny na dobę. To doskonałe i przyszłościowe rozwiązanie w przypadku magazynów i zakładów przemysłowych, w których stosuje się trójzmianowy system pracy.
Zautomatyzowane wózki AGV pozwalają nie tylko na transport poziomy ładunków, lecz także na ich podnoszenie. Niektóre pojazdy AGV mogą wynieść towar nawet na 13 m powyżej powierzchni ziemi. Właściciele zakładów przemysłowych mogą wybierać spośród dziesiątek modeli takich pojazdów, dostosowując odpowiedni typ do swoich potrzeb.
W niektórych zakładach stosuje się także specjalne ciągniki, do których można przyczepić wózki transportowe, każdy o udźwigu od kilkuset kilogramów do ponad tony. W ten sposób powstają długie kompleksy pojazdów, pozwalające na automatyczne przewożenie wielu towarów podczas jednego kursu. To ciekawa alternatywa dla pojedynczych wózków widłowych automatycznych.
Automatyczne systemy transportowe wpływają bezpośrednio na wydajność pracy w firmie, a więc także optymalizację procesów. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć:
Co więcej, wózki AGV można także spersonalizować, dobierając rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej w danym magazynie lub zakładzie przemysłowym. Producenci takich urządzeń oferują szereg innowacyjnych technologii, zwiększających wydajność i poprawiających komfort korzystania z wózków automatycznych AGV.
Wózki automatyczne AGV można zastosować w niemal dowolnej branży. Pojawiają się w centrach logistycznych, firmach transportowych, zakładach produkcyjnych i magazynach. Mogą być wykorzystywane do transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie lub przewożenia towarów w przestrzeniach magazynowych. Na wózkach tego typu z powodzeniem utrzymają się nawet bardzo ciężkie ładunki.
W niektórych zakładach trzeba jednak postawić na nieco mniej typowe rodzaje wózków AGV, np. ze ściankami bocznymi czy elementami, które pozwalają zabezpieczyć duże meble i konstrukcje maszyn. Specjalnych warunków transportu potrzebują też leki i żywność.
Zapraszamy do dowiedzenia się więcej na ten temat: Automatyczne wózki widłowe – gdzie warto je wykorzystać?
Szukają Państwo wózków automatycznych AGV, które zwiększą wydajność Państwa firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.