Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Żółte wózki widłowe elektryczne – jungheinrich.pl

Wózki widłowe z napędem elektrycznym – redukcja emisji i oszczędność energii!

Na rynku można znaleźć wózki widłowe z napędem elektrycznym i spalinowym. Jednak modele generujące spaliny nie mogą być wykorzystywane w zamkniętych przestrzeniach. Z tego powodu w magazynach i na halach przemysłowych stawia się na wózki elektryczne. Jakie są ich pozostałe zalety?

Elektryczne wózki widłowe to przyszłość. Nasze nie mają sobie równych! Porozmawiajmy, który model sprawdzi się najlepiej w Państwa biznesie.

Zastosowanie elektrycznego wózka widłowego

Elektryczny wózek widłowy znajduje zastosowanie w zamkniętych przestrzeniach, gdzie ze względu na przepisy BHP nie ma możliwości użycia modeli spalinowych. Takie pojazdy nie generują bowiem szkodliwych zanieczyszczeń, które stanowiłyby poważne zagrożenie dla operatora i pracowników. Wózek widłowy elektryczny jest wykorzystywany w takich miejscach jak:

  • magazyny,
  • hale przemysłowe,
  • zaplecza w sklepach,
  • centra logistyczne,
  • place budowy,
  • place przeładunkowe.

Elektryczne wózki widłowe zwykle mają znacznie mniejsze wymiary niż modele spalinowe, dlatego mogą z powodzeniem poruszać się po wąskich korytarzach i niewielkich pomieszczeniach. Wykorzystuje się je przede wszystkim w miejscach, w których składuje się towar, ale ze względu na brak emisji zanieczyszczeń znajdują swoje zastosowanie także w branżach „wrażliwych” – na przykład przy obsłudze linii produkcyjnych w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym czy elektronicznym. Przede wszystkim wykonują zadania z zakresu transportu bliskiego, służąc do transportu ładunków, w tym również do transportu ciężkich materiałów.

Układ elektryczny w wózku widłowym

Elektryczny wózek widłowy opiera swoje działanie na instalacji przesyłającej prąd. Składa się ona z kilku ważnych elementów, takich jak bateria, silnik elektryczny, alternator, czujniki, regulator napięcia, światła, sterowniki, sygnały dźwiękowe, kierunkowskazy i hamulce. W wózkach tego typu sercem są akumulatory. Obecnie w nowoczesnych pojazdach do kompletacji wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych stosuje się baterie litowo-jonowe oraz kwasowo-ołowiowe.

Zalety nowoczesnych baterii w wózkach widłowych elektrycznych

Elektryczne wózki widłowe jeszcze niedawno były zasilane bateriami, które mogły pracować zaledwie przez kilka godzin, a następnie wymagały bardzo długiego ładowania. Obecnie jednak stawia się na nowoczesne akumulatory, zwłaszcza te litowo-jonowe. Napęd elektryczny oparty na tych bateriach sprawdza się nawet w firmach, w których praca odbywa się w systemie 3-zmianowym. Takie akumulatory mogą ładować się w zaledwie kilkadziesiąt minut – np. w trakcie przerwy – i dzięki temu pozwalają na stałe korzystanie z pojazdu nawet przez ponad 20 godzin w ciągu doby. Są zatem przystosowane do eksploatacji w trybie wielozmianowym. 

Dużą popularnością cieszą się też baterie kwasowo-ołowiowe. Są one zbudowane z mieszanki kwasu siarkowego i wody oraz specjalnych ogniw. Mogą działać bez najmniejszych problemów przez co najmniej 5 lat. Są też tańsze od modeli litowo-jonowych.

Elektryczny wózek widłowy a emisja spalin

Elektryczny wózek widłowy nie generuje spalin. Z tego powodu jest to pojazd znacznie bardziej ekologiczny niż modele zasilane olejem napędowym, benzyną lub gazem. Brak emisji spalin wpływa także na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń w zamkniętych przestrzeniach. W magazynach czy zakładach produkcyjnych można stosować wyłącznie modele elektryczne, nawet jeśli w takich budynkach znajduje się zaawansowany system wentylacji.

Elektryczny wózek widłowy to oszczędność

Żółty wózek do kompletacji poziomej – jungheinrich.pl

Elektryczne wózki widłowe zwykle są znacznie tańsze w utrzymaniu niż modele spalinowe, zwłaszcza gdy jest to nowoczesny sprzęt wyposażony w innowacje technologiczne. Obecnie w takich pojazdach stosuje się rozwiązania, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, jednocześnie wydłużając maksymalny czas pracy urządzenia. Co więcej, elektryczne wózki widłowe można zasilać też prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł. W firmach, w których zużycie energii jest duże, często montuje się fotowoltaikę. Dzięki temu wózki widłowe mogą być zasilane całkowicie za darmo, co generuje oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Bezawaryjne elektryczne wózki widłowe

Nowoczesne wózki widłowe z napędem elektrycznym są tworzone w taki sposób, by mogły zachować jak najdłuższą żywotność i bezawaryjność. Wyposaża się je w technologie zapewniające sprawne działanie przez okres co najmniej kilku lat. Wózki, które przechodzą regularne przeglądy i są na bieżąco kontrolowane przez samego operatora, nie wymagają przeprowadzania kosztownych napraw przez długi czas. Warto wybierać produkty sprawdzone, pochodzące od cenionych marek.

Elektryczne wózki widłowe – uniwersalność zastosowania

Wózki widłowe elektryczne mają jeszcze jedną zaletę. Mowa tu o ich uniwersalności. To pojazdy, które pozwalają na zastosowanie zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na świeżym powietrzu, np. na placach przeładunkowych. Są one odporne na warunki panujące na zewnątrz, choć wymagają szczególnej ostrożności w trakcie mocniejszych opadów deszczu i śniegu. Pojazdy te najczęściej wykorzystuje się do przewożenia towaru z magazynu na plac przeładunkowy, na którym następuje załadunek samochodów ciężarowych.

Szukają Państwo sprawdzonych elektrycznych wózków widłowych? Zapraszamy do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie doboru wózków widłowych!