Wydajność wózków widłowych to jeden z najważniejszych aspektów podczas wybierania tych urządzeń, który wpływa na ich skuteczność podczas pracy i opłacalność całej inwestycji. Sprawdźcie Państwo, od czego zależy wydajność wózka widłowego i jak wybrać najlepszy model.
Wydajność wózka widłowego to parametr, który nie jest tak prosty do zdefiniowania, jak mogłoby się wydawać. W określeniu tym zawiera się kilka czynników...
Jest to najbardziej istotna kwestia. Wydajność wózka widłowego to przede wszystkim efektywność jego pracy, czyli jak największa ilość przewiezionego, przeładowanego lub skompletowanego towaru w jak najkrótszym czasie – oczywiście wszystko to przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Wydajność wózka widłowego jest związana także z brakiem przestojów w pracy – częste awarie i usterki lub zbyt skomplikowany proces konserwacji wpływają negatywnie na ten parametr.
Wydajność wózka widłowego jest nieodłącznie związana z kosztami generowanymi przez urządzenie – zarówno w momencie zakupu lub wypożyczenia, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Wydajny wózek powinien generować swoją pracą jak największe zyski, dlatego musi być możliwie tani w eksploatacji, a jego cena przy zakupie powinna być proporcjonalna do wartości sprzętu i możliwych do osiągnięcia z jego pomocą zysków.
Na wydajność wózka widłowego wpływają różne czynniki – przede wszystkim są to parametry konstrukcyjne oraz techniczne urządzenia, ale również kwestie związane z wygodą użytkowania i dopasowaniem do potrzeb klienta.
Wpływ rodzaju napędu na wydajność wózka widłowego jest oczywisty, jeśli porównuje się urządzenia elektryczne i obsługiwane ręcznie – te ostatnie są zdecydowanie najmniej efektywne. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeżeli porównuje się wózki spalinowe i elektryczne (tej samej klasy). Generalnie parametry silnika elektrycznego (przyspieszenie etc.) są bardziej korzystne, jednak urządzenia spalinowe mogą być szybko zatankowane, bez konieczności wielogodzinnego ładowania. Problem można rozwiązać, korzystając z wymiennych akumulatorów w wózkach elektrycznych, choć nie w każdym modelu jest to możliwe lub technologii li-ion, którą można doładowywać.
Zdecydowanie największy wpływ na wydajność wózka widłowego mają jego parametry konstrukcyjne i techniczne. Znaczenie ma przede wszystkim:
Wbrew pozorom, maksymalna prędkość jazdy nie ma aż tak wielkiego wpływu na wydajność wózka widłowego. Najważniejszym powodem są ograniczenia wprowadzane w większości zakładów ze względów bezpieczeństwa – wózek i tak nie będzie mógł przekroczyć ustalonej prędkości. Poza tym, wózek widłowy pracuje na niewielkich odległościach, dlatego znacznie ważniejsze jest odpowiednie przyspieszenie, które pozwoli jak najszybciej osiągnąć mu pożądaną prędkość jazdy.
Większa prędkość podnoszenia i opuszczania wideł pozwoli skrócić cykl pracy, a przez to zwiększyć wydajność wózka widłowego. Trzeba pamiętać, że parametr ten może być różny dla ruchu z ładunkiem i bez, dlatego warto to sprawdzić.
Łatwość i komfort pracy operatora bardzo mocno wpływają na wydajność wózka widłowego. Stabilny, wygodny wózek umożliwiający szybkie uruchomienie i intuicyjną, sprawną obsługę sprawi, że operator nie będzie zmęczony, zestresowany czy sfrustrowany, co z kolei przełoży się na większą efektywność jego pracy.
Fot. Na wydajność wózka widłowego wpływa także efektywność pracy operatora.
Urządzenia wysokiej jakości oferują lepsze parametry techniczne i rzadziej ulegają awariom, dlatego wydajność wózków widłowych z wyższej półki będzie zawsze większa. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub wynajmie konkretnego modelu warto też zwrócić uwagę na łatwość konserwacji oraz dostępność serwisu - niezwykle istotną, by uniknąć przestojów w pracy.
Nawet najlepszy wózek widłowy można łatwo uszkodzić nieodpowiednią eksploatacją. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na staranne przeszkolenie operatora oraz konserwację urządzenia, między innymi poprzez regularne przeglądy czy wymiany oleju i części eksploatacyjnych. Pomoże to zachować maksymalną wydajność wózka widłowego na długi czas i zapobiec przestojom w pracy spowodowanym przez ewentualne usterki.
Wydajność wózka widłowego wiąże się także z dopasowaniem urządzenia do potrzeb klienta. Dotyczy to między innymi zasady mówiącej, że nie należy wybierać zbyt skomplikowanych rozwiązań do prostych zastosowań. Przykładowo, wózek o bardzo dużym udźwigu i możliwości podnoszenia towaru na wiele metrów do góry nie jest niezbędny w przewożeniu palet z lekkim ładunkiem. Będzie natomiast wymagał skomplikowanego, drogiego serwisu i może okazać się mało opłacalny w eksploatacji ze względu duże zapotrzebowanie na energię (w postaci paliwa lub prądu).
Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego urządzenia jest bardzo ważny, jednak na wydajność wózka widłowego ma wpływ bardzo wiele czynników zewnętrznych – między innymi przeszkolenie i doświadczenie operatora, wysokość składowania, szerokość korytarzy i odległości w obiekcie, temperatura i zapylenie czy obecność innych pracowników w strefie poruszania się wózka. Dlatego oprócz zadbania o wybór odpowiedniego urządzenia, warto jest też zapewnić mu optymalne warunki pracy – z pewnością pomoże to w osiągnięciu maksymalnej wydajności wózka widłowego.