Baterie litowo-jonowe (Li-Ion) w wózkach widłowych to rozwiązanie które zyskało sobie spore grono zwolenników. Jest tak dlatego, że takie akumulatory są bardzo wygodne w użytkowaniu oraz zapewniają wysoką wydajność energetyczną. Aby działały jak najdłużej, warto pamiętać o ich właściwej obsłudze.
NAJBEZPIECZNIEJSZE NA RYNKU AKUMULATORY LITOWO-JONOWE OD JUNGHEINRICH – PIONIERA TECHNOLOGII LI-ION
Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych w wózkach widłowych niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkowników takich urządzeń. Pierwszą z nich jest to, że wykorzystywanie tego typu zasilania zwalnia z konieczności wygospodarowania w magazynie miejsca na akumulatorownię. Takie pomieszczenie jest konieczne, jeśli maszyny są wyposażone w akumulatory innego rodzaju wymagające długiego ładowania. Pojawia się wówczas konieczność ich wymieniania.
Baterie litowo-jonowe ładuje się bardzo szybko, a ponadto nie wydobywają się z nich żadne gazy, tak jak to się dzieje w przypadku baterii kwasowych. Dzięki temu samo przygotowanie przestrzeni do pracy generuje niższe koszty i pozwala na jej optymalne wykorzystanie.
Kolejny pozytywny aspekt to bezobsługowość baterii litowo-jonowych. Nie wymagają one np. dolewania wody. Jest to nie tylko znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych typów akumulatorów, ale także bezpieczniejsze i tańsze. Oszczędności są związane także z samym ładowaniem tego typu akumulatorów. Mają one wysoką sprawność magazynowania energii, stąd koszty wykorzystania prądu elektrycznego są niższe.
Są również przystosowane do doładowywania, na przykład podczas krótkich przerw w pracy czy podczas zmiany operatora – to duża oszczędność czasu oraz poprawa wydajności obsługi magazynu.
Do głównych zalet baterii litowo-jonowych można zatem zaliczyć:
Jak widać, akumulatory litowo-jonowe bardzo dobrze sprawdzają się w wózkach widłowych. Jeśli planują Państwo zakup takiego urządzenia, warto rozważyć wybór modelu zasilanego właśnie w taki sposób.
WÓZKI WIDŁOWE AKUMULATOROWE OD JUNGHEINRICH, GLOBALNEGO LIDERA ROZWIĄZAŃ INTRALOGISTYCZNYCH
Aby utrzymać wózek w gotowości do pracy, akumulator Li-Ion wystarczy podłączyć do prostownika połączonego ze źródłem zasilania. Bezobsługowe ładowanie baterii tego typu baterii jest jedną z ich najważniejszych zalet. Dzięki temu nie ma konieczności organizowania akumulatorowni, co przekłada się na spore oszczędności nie tylko pod względem kosztów, ale także miejsca w magazynie. I choć kwestia tego, jak ładować akumulatory litowo-jonowe, zasadniczo nie jest skomplikowana, to są pewne zasady, o których należy pamiętać. Jakie?
Baterie litowo-jonowe mogą, a nawet powinny być doładowywane. Należy przy tym dbać o to, by nie pozostawały rozładowane poniżej 20%. Co więcej, jeśli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu. Mówiąc najprościej – im mniej rozładowany jest akumulator pomiędzy doładowaniami, tym wyższą ma żywotność. Najlepiej jest utrzymywać stan naładowania baterii LI-Ion między 20 a 80%.
Jakim prądem ładować baterie litowo-jonowe? To zależy od typu akumulatora. Najpopularniejsze modele są dostępne w wariantach 24 V, a także 48 V. Dlatego do ich zasilania niezbędny jest prostownik, który zadba o właściwe parametry prądu elektrycznego przekazywanego do baterii. Musi być przystosowany do ładowania baterii Li-Ion – ładowarki dedykowane do innych technologii obniżą żywotność akumulatora i mogą wpływać na bezpieczeństwo jego użytkowania. Należy tutaj zaznaczyć, że tradycyjne prostowniki transformatorowe nie mogą być używane do ładowania akumulatorów wykonanych w technologii litowo-jonowej. Konieczne jest użycie prostownika ze sterowaniem elektronicznym przystosowanego do tego typu baterii.
Warto nadmienić, że w przypadku nowoczesnych modeli wózków z baterią Li-Ion atutem jest wbudowany prostownik oraz funkcja autonaprawy akumulatora. Wbudowana elektronika pozwala na automatyzację procesu ładowania i reagowanie na spadki lub zanik napięcia w sieci 230 V.
Im mocniejsza ładowarka (im wyższy prąd ładowania), tym akumulator szybciej się ładuje, jednak szybkie ładowanie skraca żywotność baterii Li-Ion.
Nie jest zalecane ładowanie akumulatorów litowo-jonowych w temperaturach ujemnych. Z kolei zbyt wysoka temperatura przyspiesza proces ładowania, co również – jak już wspomnieliśmy – nie jest korzystne. Zalecana temperatura ładowania to zakres od 0 do + 45 stopni Celsjusza.
Dodajmy, że akumulatory litowo-jonowe charakteryzuje niski stopień samorozładowania, a to powoduje, że – w przeciwieństwie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych – nie potrzebują doładowania wyrównującego. Oznacza to, że po naładowaniu nie ma potrzeby zostawiania ich z podpiętą ładowarką w celu doładowywania w razie spadków napięcia.
Zapraszamy również do przeczytania: Baterie trakcyjne do wózków widłowych
Tutaj kolejny raz warto wspomnieć, że przypadku akumulatorów litowo-jonowych do przechowywania nie jest wymagana akumulatorownia. Tego typu urządzenia nie wymagają zapewnienia im specjalnych warunków. Należy jednak zadbać o to, by nie były wystawione na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Wózki widłowe z akumulatorami li-ion warto trzymać w chłodnym i suchym miejscu, co przełoży się na dłuższą żywotność. Nie powinny być jednak narażone na działanie ujemnych temperatur.
Akumulatory litowo-jonowe do wózków widłowych to rozwiązanie o wielu zaletach. Wybierając urządzenie zasilane właśnie w taki sposób, dbają Państwo o oszczędność, bezpieczeństwo, a także ekologię. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty wózków widłowych z akumulatorami litowo-jonowymi.
Kontakt z doradcą
Jungheinrich
Telefon